Atkūrus Lietuvos Respublikos nepriklausomybę ir įteisinus privatinę nuosvybę, iškilo turto grąžinimo buvusiems jo savininkams problema. Asmenys norėjo susigrąžinti kadaise jiems priklausantį turtą. Kad apibrėžti ir įteisinti tokią procedūrą, taip pat kad apsaugoti teisėtus žmonių interesus, reikėjo sukurti tam tikras teisės normas, kurios visą tai reguliuotų.
Tokios normos, reguliuojančios tam tikro turto grąžinimą, atkūrimą, žinomos jau nuo antikinės Romos laikų, suformuluotos romėnų privatinėje teisėje.
Tarptautinių žodžių žodyne terminas restitucija reiškia atstatymą, grąžinimą, visišką arba dalinį atkūrimą.
Terminas restitucija dažniausiai yra minimas kaip įstatymų sistemos, panaikintos TSRS valdymo metais, atkūrimas Lietuvoje bei šios sistemos uždraustos privatinės nuosavybės atkūrimas. Tačiau dabartinė Lietuvos Respublikos civilinė teisė šį terminą supranta plačiau.
Šio darbo tema yra aktuali tuo, jog teismuose yra labai dažnai nagrinėjmos bylos dėl sandorių, kurie tampa vis sudėtingesni, pripažinimo negaliojančiais ir restitucijos klausimo išsprendimo.
Šio darbo tikslas yra apibrėžti restitucijos sąvoką, nustatyti jos vietą Lietuvos Respublikos civilinės teisės sistemoje, bei pabandyti paaiškinti jos taikymą.
• Išnagrinėti restitucijos esmę;
• Aptarti restitucijos teigiamus ir neigiamus bruožus.
Darbe naudota literatūra yra lietuvių autorių. Pagrindinis literatūros šaltinis yra
Lietuvos Respublikos civiliniai įstatymai. Taip pat remsiuosi kitais Lietuvos Respublikos įstatymais, kurie yra glaudžiai susiję su restitucijos taikymu sutartiniuose santykiuose. Ir žinoma naudojausi Lietuvos teismų praktika.
RESTITUCIJOS KILMĖ
Terminas restitucija į šiuolaikinę kontinentinės teisės sistemą yra atėjęs iš Senovės Romos teisės, kurioje restitucija buvo laikoma ypatinga pretorinės gynybos priemone formuliariniame procese. Pretorius, kitaip tariant magistratas, naudodamasis šia priemone, tai reiškia remdamasis savo nuožiūra tačiau taip pat ir atsižvelgdamas į teisingumą, atstatydavo pradinę civilinių teisinių santykių padėtį.
Restituciją visų pirma buvo pradėta taikyti esant tam tikriems pažeidimams ir esant turtiniams nusikaltimams. Tačiau laikui bėgant ši sritis kiek išsiplėtė ir ją imta taikyti ir civiliniuose santykiuose.
Pagal romėnų civilinę teisę sutarties galojimui buvo reikalingos keturios pagrindinės sąlygos, kurių bent vienai nesant tokia sutartis buvo laikoma negaliojančia:
• Pagrindas;
• Objektas;
• Šalių valia;
• Šailų tinkamumas.
Tačiau pagal tuo metu galiojusius įstatymus restitucija buvo taikoma tik tuo atveju,...
Šį darbą sudaro 7207 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!