Daiktinė teisė – tai absoliuti teisė, pasireiškianti teisės turėtojo galimybe įgyvendinti valdymo, naudojimo ir disponavimo teises ar tik kai kurias iš šių teisių. Tačiau prieš aptariant daiktines teises, reikėtu paminėti istoriją, nuo ko prasidėjo sąvokos „daiktinė teisė“ vartojimas.
Romėnų teisė prasidėjo VIII a. pr. Kr. kaip nedidelio miestelio, esančio Apeninų pusiasalyje, teisė. Tuo metu Romoje buvo tik civilinė teisė, kurios subjektais buvo tik imperijos gyventojai, o užsieniečių tai nelietė. Todėl buvo reikalingi kažkokie įstatymai, norint sureguliuoti tarpusavio santykius, taigi romėnai buvo priversti priimti tokius įstatymus, kurie tenkintų visus imperijos gyventojus. Manoma, kad romėnams nuo pat pradžių pasisekė sudaryti teisinę sistemą, kuri rėmėsi jausmais ir buvo nepriklausoma nuo dorovinių įsitikinimų. Tačiau buvo juntamas subjektyvumas vergų ir militaristiškai agresyvios valstybės atžvilgiu. Taigi romėnų teisė nebuvo ideali teisė, tačiau ji buvo pritaikyta pasaulinėje veikloje, nes Roma aktyviai palaikė prekybinius – ekonominius ir politinius santykius su kaimyninėmis valstybėmis.
Romėnai suformulavo specialius reikalavimus, kuriuos turi atitikti daiktas, kad jis būtų pripažintas daiktinės teisės objektu. Tai galėjo būti materialūs daiktai (res corporales), neišimti iš komercinės apyvartos daiktai (res in commercio) ir individualiais požymiais apibrėžti (nepakeičiami) daiktai (species). Taigi romėnai įneše į teisę naują sąvoką, kuri naudojama ir šiais laikais.
XIX a. susiklosčius tam tikroms aplinkybėms, teisės objektu gali būti viskas, kas tampa žmonių norų patenkinimu, kadangi naudojimasis duotomis priemonėmis yra teisėtas ir jų turėjimas reikalauja ypatingo teisinio saugumo. Kitaip tariant, teisės objektas – tai visos gėrybės, tenkinančios žmonių poreikius, kurių naudojimą reglamentuoja egzistuojanti teisėtvarka. Vienokios ar kitokios gėrybės tampa teisės objektu, kai įgauna piniginę vertę, t.y. išreiškia tam tikrą materialinį susidomėjimą. Todėl jos įgauna tokius pavadinimus kaip ūkinė veikla, vartotojų kaina ir kt. Teisės objektai (ūkinė veikla) skirstomi į daiktus ir žmonių veiksmus. Dabartiniu metu išreikšti egzistuojančius reiškinius vartojamos sąvokos kaip turtas ir turtinė teisė, materialinės ir nematerialinės gėrybės.
Lietuvos Respublikos Konstitucijoje ir kituose įstatymuose įtvirtinus privačią nuosavybę ir užtikrinus...
Šį darbą sudaro 6108 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!