Renesansas Lietuvoje reiškėsi nuo XV a. pab. iki XVII vidurio.
Renesansui būdinga ryškus mokslo, meno, švietimo pakilimas, jų pasaulietinimo tendencijos, antikos literatūros ir kultūros tradicijų gaivinimas, nacionalinių kultūrų kūrimas.
Priešiškumas popiežiaus diktatui.
Renesanso literatūra reiškė humanizmo pasaulėžiūrą. Renesanso rašytojai, filologai sektinu pavyzdžiu laikė antikos literatūrą, jų kūryboje gausu antikinės mitologijos, poezijos, įvaizdžių.
Renesanso epochoje pradėjo kurtis raštija lietuvių kalba. Pirmiesiems raštijos lietuvių kalba kūrėjams
Stanislovui Rapalioniui,
Abraomui Kulevičiui,
Martynui Mažvydui,
Mikalojui Daukšai būdinga pastangos įteisinti lietuvių kalbą, kaip rašto kalbą, rėmimasis antikos autorių kuriniais.
Renesanso architektūra buvo pagrįsta antikinio meno principais bei vėlesnių stilių technologijos laimėjimais. Pastatų kompozicijai simetrija, horizontalumas, formų aiškumas ir darnumas, saikingas dekoras, taisyklinga, šviesi vidaus erdvė. Buvo vartojami antikiniai orderiai ir konstrukcinės sistemos – įvairių tipų arkos, cilindriniai kryžminiai skliautai, kupolai, kolonos, piliastrai.
Su humanizmo ir reformacijos idėjų plitimu susijęs pirmųjų aukštesniojo tipo mokyklų atsiradimas 1539-1542m. Vilniuje veikė Kulviečio, 1567-1569 Roizijaus mok-los. 1544 m. Karaliaučiaus universitetas, jame 1547 m, išspausdinta pirmoji lietuviška knyga – Martyno Mažvydo „Katekizmas“. 1570 m. buvo įkurta Vilniaus jėzuitų kolegija; 1579 m. ji buvo perorganizuota į Vilniaus universitetą – pirmąją Lietuvos aukštąją mokyklą.
Renesansas dailėje, pagrįstoje antikinio meno principais, buvo reiškiamos humanistinės idėjos, įsigalėja realistinis vaizdavimo būdas, pagrindinis vaizdavimo objektas pasidarė žmogus, jo galia, protas, grožis. Buvo naudojamasi anatomijos, proporcijų ir perspektyvos teorija, naujais mokslo laimėjimais.
Lietuvos kunigaikščių ir didikų dvaruose buvo kaupiamos bibliotekos, meno vertybės, vyko literatūros ir muzikos vakarai. Intelektualinis bendravimas sudarė svarbų renesanso pasaulėjautos bruožą.
Renesansas buvo susijęs su reformacijos judėjimu. Reformacijos veikėjų priešiškumas popiežiaus diktatui, pastangos reformuoti bažnyčios valdymą, įtraukti į jį pasauliečius, atitiko renesanso antropocentrinę pasaulėžiūrą, dėmesį žmogaus dvasiniam ir fiziniam tobulėjimui. Vadavimasis iš katalikų bažnyčios ideologinio ir moralinio diktato, protestas prieš religijos dogmatizmą ir asketizmą, varžantį kūrybingos asmenybės veiklą.
Universitetas davė pradžią Lietuvos mokslui, prisidėjo prie lietuviškos raštijos plėtotės, tapo svarbiausiu intelektualinės minties židiniu Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje, jame brendo įvairių mokslo šakų (ypač filologijos, istorijos ir filosofijos) kadrai. Studentai supažindinami...
Šį darbą sudaro 1338 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!