Romualdo Granausko prozoje ryškus praeities ir dabarties ryšys, kūryboje rašytojas vaizduoja paprastų senų kaimo žmonių buitį, atskleisdamas pagrindines šių laikų provincijos problemas: girtuokliavimą, senųjų tradicijų nepaisymą. Šias negandas puikiai literatūriškai iliustruoja rašytojo novelė „Duonos valgytojai“. Jau vien tai, kad novelės pavadinimas sutampa su viso rinkinio („Duonos valgytojai“, 1975), leidžia manyti, jog R.Granauskas pats skyrė šiai novelei ypatingą vietą savo kūrybinėje biografijoje, kurią sudaro apysakos „Gyvenimas po klevu“, „Jaučio aukojimas“, novelių knygos „Medžių viršūnės“ ir „Duonos valgytojai“ ir kt.
Novelės nagrinėjamos ištraukos pirmieji žodžiai iš karto nuteikia giliems seno žmogaus apmąstymams apie savo praeitį, pateikiama opozicija tarp „seno“ ir „naujo, „jaunystės“ ir „senatvės“: „Kad aš buvau jaunas, galvoja senasis...“ Nesunku suprasti, kad senasis Rimkus nostalgiškai prisimena jaunystę ne vien atlikdamas duonos kepimo ritualą, bet net ir dirbdamas kitus svarbius darbus, nors būtent duonos kepimas yra svarbiausias viso kūrinio motyvas.
Visi šeimos nariai (jaunimas aiškiai mažiau) ruošiasi šiam atsakingam ritualui: duonos kepimas vieninteliame duonkepyje visame kaime – didelis įvykis, nes naminės duonos valgyti susirenka kelios šeimos: Narkai, Rimgailos ir patys Rimkai. Duona tampa ne užkandžiu prie nesvarbių pašnekesių; šis susibūrimas vyksta dėl paties duonos valgymo. Neprisimenu, kad kada nors būčiau pati ragavusi tikros naminės duonos, todėl man iškilo klausimas: ar žmonės taip atsakingai ruošėsi duonos kepimo procesui kiekvieną kartą, kai tik ją valgydavo, ar tai buvo toks retas reiškinys, kad atlikti šį darbą taip kruopščiai reikalavo garbės jausmas šiam tauriam maistui – duonai (duonai!).
Labai reikšmingai pavaizduoti senųjų vaikai: susidarė įspudis, kad dukra tik vykdo pareigą būti dukra ir namų šeimininke, o jos vyras nenuveikė visiškai nieko, kad šeimos gyvenimas taptų lengvesnis – jis tik giriasi statysiąs namą Skuode, girtauja su kitais kaimo nepatikimaisiais ir įtemptai svarsto, kaip jam būtų buvę geriau: dabar su žmona, kurią mintyse pažemino kartu su visa santuoka, ar su šviesiaplauke...
Šį darbą sudaro 664 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!