Plutonas – trečioji Saulės sistemos planeta, atrasta teleskopu. Pirmąją – Uraną – 1781 metais aptiko jau mūsų ne kartą minėtas anglas V. Heršelis. Keliasdešimt metų atidžiai sekę Urano kelią, astronomai pastebėjo, kad jam kažkas trukdo. Pagal trukdymų pobūdį buvo apskaičiuota nematomojo kaltininko padėtis, o jį patį 1846 metais surado vokietis J. Galė. Tai buvo aštuntoji pagal nuotolį nuo saulės planeta – Neptūnas.
Tačiau, praėjus vos kelioms savaitėms po Neptūno atradimo, vėl kilo abejonių... dėl devintosios planetos. Mat, vien Neptūno egzistavimo aiškiai nepakako: Uranui trukdė dar vienas, o gal net keli kūnai, skriejantys 40 – 50 astronominių vienetų atstumu nuo saulės.
Šį kartą paieškos užtruko nelauktai ilgai. Plutoną pavyko rasti tik 1930 metų sausio pabaigoje. Tai buvo mažytis šviesus taškelis dangaus fotografijose, kasnakt psislenkantis žvaigždžių fone. Tik tvirtai įsitikinęs Plutono egzistavimu, amerikietis K. Tombas savo atradimą paskelbė 1930 metų kovo viduryje.
Plutonas skrieja vidutiniškai 40 kartų toliau nuo Saulės negu žemė. Vadinasi, Saulės diskas Plutono danguje irgi būtų tiek pat kartų mažesnis už mums įprastą. Saulės spinduliai iki Plutono keliauja daugiau kaip penkias valandas ir teatneša jo paviršiui 1600 kartų mažiau Saulės šilumos, negu jos gauname mes, Žemės gyventojai. Manoma, kad temperatūra Plutone niekada nepakyla daugiau kaip – 220 C. Tai turėtų būti tikras šalčio polius Saulės sistemoje.
Havajų universiteto astronomai, 1976 metais stebėję Plutoną infraraudonuose spinduliuose, nustatė, kad jo paviršius ištisai padengtas metano ledu, kuriame įšalusios dulkės, dar formavimosi metu paveldėtos iš protoplanetinio ūko. Ledinis Plutono paviršius tarsi grubus veidrodis atsispindi 40 – 50 krintančios į jį Saulės šviesos. Sprendžiant pagal nuotolį nuo Saulės bei atspindžio koeficientą (albeda), Plutono skersmuo turėtų būti apie 3000 kmm, t. y. trumpesnis negu Mėnulio.
Plutoną astronomai stebi nepilnus 50 metų, o tai tik penktadalis jo metų. Todėl nenuostabu, kad netgi svarbiausi jo parametrai (masė, skersmuo) astronominiuose žinynuose vis dar klaustukais žymimi. Galimybė patikslinti Plutono planetos ,,pasą‘‘ atsirado tik 1978...
Šį darbą sudaro 1404 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Kiti darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!