7.1. Apibūdinti DNR kaip chromosomų sudedamąją dalį ir genetinės informacijos nešėją.
DNR – chromosomų sudedamoji dalis, perduodanti genetinę informaciją.
7.2. Apibūdinti geną kaip genetinės informacijos vienetą ir kaip DNR atkarpą, kurioje yra informacijos reikalingos atitinkamam baltymui sintetinti. Apibūdinti genetinį kodą ir paaiškinti jo universalumą.
Genas – DNR molekulės dalis, kurioje yra informacija apie vieną baltymą ar RNR.
Sistema taisyklių, pagal kurias DNR arba RNR molekulėse nukleotidų sekomis užrašoma informacija, reikalinga baltymų sintezei, vadinama genetiniu kodu. Genetinio kodo ypatybės paaiškina, kaip DNR molekulėse užkoduota genetinė informacija realizuojama vykstant baltymų sintezei.
Pagrindinės genetinio kodo ypatybės, kurias reikia mokėti paaiškinti, norint suprasti baltymų sintezės mechanizmą.
1. Genetinis kodas yra tripletinis. Trys paeiliui išsidėstę DNR arba iRNR nukleotidai koduoja vieną aminorūgštį.
2. Genetinis kodas yra universalus, nes visame gyvajame pasaulyje tas pats kodonas (trijų nukleotidų derinys) koduoja tą pačią aminorūgštį arba žymi geno pabaigą (stop kodonas). Išimtis – mitochondrijų ir prokariotų genetinis kodas. Jis nežymiai skiriasi nuo branduolio genetinio kodo.
3. Genetinis kodas yra nesanklotinis, nes genetinis kodas skaitomas vieną kartą kas trys nukleotidai CAC-GTA-GAC-... , skaitant genetinį kodą, kodonai negali persidengti GTG-CAT-TCT-TGA-...
4. Genetinis kodas yra išsigimęs, nes vieną ir tą pačią aminorūgštį gali koduoti du ir daugiau skirtingų kodonų.
5. Genetinis kodas turi vieną geno pradžios (inicialinį) ir tris geno pabaigą (terminalinius / stop) žyminčius kodonus.
7.3. Apibūdinti, kaip perduodama informacija vykstant baltymų sintezei. Nurodyti geno ir polipeptidinės grandinės ryšį. Paaiškinti polipeptidinės grandinės susidarymą.
Baltymo sintezė yra procesas, kurio metu pagal informaciją, glūdinčią DNR nukleotidų sekoje ir nurašytą į iRNR molekulę, iš aminorūgščių sintetinama polipeptidinė grandinė. Kokios aminorūgštys turi būti jungiamos į baltymo molekulę, parodo iRNR kodonai.
Baltymo sintezė vyksta ląstelės citoplazmoje esančiose ribosomose. Ribosoma turi du centrus, kurių vienas vadinamas P (peptido centras), o kitas – A (aminorūgšties centras). Į vieną centrą telpa vienas kodonas (trys nukleotidai). Taigi ribosomoje vienu metu telpa du iRNR kodonai ir prie jų gali būti prisijungusios savo antikodonais dvi...
Šį darbą sudaro 2512 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!