Nusikalstamumo sąvoka.
Žvelgiant pačia siauriausia prasme, nusikalstamumą galima įvardinti kaip statistinę nusikaltimų visumą. Tačiau pats nusikalstamumas yra kur kas platesnio pobūdžio reiškinys, kad tai būtų pakankamas jo apibrėžimas. Faktas, jog ryšys tarp nusikalstamumo bei atskirų nusikaltimų egzistuoja kaip ryšys tarp visumos ir dalies, atskleidžia tik vieną iš nusikalstamumo, kaip itin įvairiapusiško reiškinio, aspektų.
2. teisinis.
Būtent socialinė aplinka bei teisė yra lemiami nusikalstamumą, jo turinį ir esmę sąlygojantys faktoriai. Socialiniu požiūriu nusikalstamumas atsiskleidžia kaip specifinė žmonių elgesio, pažeidžiančio konkrečios socialinės sistemos tinkamą funkcionavimą, forma. Teisiniu požiūriu nusikalstamumas sudaro visumą priešingų teisei veiksmų, kurių atžvilgiu visuomenė (veikdama per valstybės institucijas ar atskirus visuomenės narius) vykdo prevencinę veiklą1.
Kaip tik atsižvelgiant į šiuos faktorius ir pateikiami dauguma nusikalstamumo apibrėžimų, iš kurių vieno, kaip visa apimančio, išskirti negalima.
Nusikalstamumas – istoriškai kintantis, socialinis, baudžiamasis - teisinis reiškinys, sudarantis tam tikroje valstybėje padarytų nusikaltimų sistemą (visumą)2.
Nusikalstamumas – tai sudėtinis socialinis - teisinis, masinis reiškinys, kurio pagrindą sudaro visuma veikų, turinčių nusikaltimų požymių, taip pat ir asmenų, tam tikroje teritorijoje per tam tikrą laikotarpį padariusių tokias veikas3.
Nusikalstamumas – procesas, kurį sudaro visuma įstatymo baudžiamų veikų, padarytų tam tikroje valstybėje ar regione per tam tikrą laikotarpį4.
Bet kuri iš šių definicijų tam tikru rakursu atskleidžia esminius nusikalstamumo aspektus, tačiau, nepilnai. Apibendrinus bendrąjį teorinį nusikalstamumo apibrėžimą, derėtų išskirti tokius bazinius jo sąvokos taškus:
1. Nusikalstamumas yra socialinis bei baudžiamasis - teisinis reiškinys (procesas).
2. Nusikalstamumas, kaip kriminologijos mokslo tyrimo dalykas, apibūdina nusikaltimų bei juos supančių aplinkybių (t.y. socialinių faktorių, nusikaltėlio asmenybės bruožų ir kt.) visumą.
3. Nusikalstamumas yra istoriškai kintantis, tačiau nenykstantis reiškinys (procesas).
4. Nusikalstamumas gali būti skaidomas į tam tikras diferencijuotas dalis, teritorijos, laiko ir kitų aplinkybių atžvilgiu.
5. Nusikalstamumas yra nuoseklus, vientisas, savita sistema pasižymintis reiškinys (procesas), atviras moksliniams - teoriniams bei praktiniams tyrimams.
Būtent šie esminiai kriterijai atskleidžia nusikalstamumo esmę ir sudaro pagrindą jo tyrimams. Mokslinių tyrinėjimų eigoje galima išskirti ir kur kas daugiau, įvairiapusiškiau...
Šį darbą sudaro 2624 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!