Mažoji forma. Mažoji forma būdinga įvairiems tautosakos žanrams: patarlėms ir priežodžiams, mįslėms ir minklėms,greitakalbėms,užkalbėjimams, šūksniams, skaičiuotėms, gamtos ir garsų pamėgdžiojimams ir t.t. visą šią įvairialypę kūrybą buvo įprasta vadinti smulkiąja tautosaka, tačiau šis terminas turi menkinantį atspalvį, be to, nesiderina su kitais terminais (dainuojamąja, pasakojamąja tautosaka). Siekiant išlaikyti vieningą skirstymo principą,siūloma vadinti ją trumpais pasakymais. Šiaip jau išvardyti žanrai labai skiriasi ir turiniu, ir meniniais vaizdais, ir taikymo sritimis.
Šnekėjimo būdai. Liaudies epikai būdingas pasakojimas, lyrikai — dainavimas,o mažosios formos tautosaka pasižymi dideliu šnekos formų, būdų įvairumu. Čia sutinkame ir neutralų pasakymą — konstatavimą, ir pasmerkimą, klausimą ir sušukimą, paliepimą ir juokavimą, keiksmą ir maldavimą, šūksnį ir šnabždėjimą, žaidimą kalba — jos garsine išraiška ar reikšmėmis, net gamtos garsų, paukščių kalbų pamėgdžiojimą kalbos priemonėmis. Vieni kūrinėliai telpa į frazę, kiti išsiplėtę į kelis sakinius, vieni — tik vieno žmogaus tariami, o kiti yra dialogo formos.
Šnekėjimo būdų įvairovė yra šios tautosakos viena iš jos nepakartojamos (itin veiksmingos!) poetikos šaltinių.
Žanrai. Dalis mažosios formos žanrų yra susiję su praktine veikla, darbu. Antai tokie yra šūksniai. Piemenys sugindavo gyvulius, juos pavarydavo, stabdydavo, suguldydavo šaukdami beprasmiškas ir prasmiškas frazes: „Lio, lio, lio, brr!“, „Dribk, kiaulala, drebula, drebula!“ Praktiniai reikalai pagrindė ir naują reklamos žanrą. Itaigiais, rėksmingais posakiais amatininkai, prekybininkai siūlydavo savo paslaugas.
Kiti žanrai išaugo bendravimo, etiketo kultūros dirvoje. Čia minėtini įvairūs pasisveikinimai. Lietuvių pasisveikinimai esti pasaulietinio ir religinio atspalvio pagarbūs, oficialūs ir intymūs, nuotaikingi.
„Gers ryts! — Lipk ant plyts!“, „Sveiki gyvi! — Sveiki, tik nelabai gyvi“.
Skaičiavimo pamėgdžiojimai — komiška, nuotaikinga forma vaikų atmintyje padeda įtvirtinti skaičių pavadinimus. Pavyzdžiui:
Vienas — pienas,
Dujei — tujei,
Trys — nuris,
Keturi — tu jei nieko neturi,
Penki — kam kumelį kinki? Ir t.t.
Labai savitas šnekamosios tautosakos žanras yra gamtos garsų pamėgdžiojimai. Manoma, kad tai labai senas ištakas turinti kūryba, senovėje susijusi su medžioklės, žemdirbystės apeigomis. Pamėgdžiojimai žmonės stengiasi savo balsu apkurti paukščių, gyvulių, žvėrių...
Šį darbą sudaro 2446 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!