Apdirbant medieną rankiniu ir mechaniniu būdu, keičiasi jos dydis, forma ir išvaizda, bet nesikeičia medienos cheminė sandara. Medieną apdirbant kai kuriais mechaniniais būdais (pjaunant, obliuojant, frezuojant), gali pasikeisti pluošto sandara, tuo tarpu presuojant ir lenkiant, ji lieka pastovi. Dažniausiai, medieną apdirbant, jos pluoštas pažeidžiamas; pagrindinis šių apdirbimo būdų yra pjovimas.
Yra trys pjovimo budai: su drožlėmis (pjaustymas pjūklais, obliavimas, frezavimas, kalimas, gręžimas); be drožlių (faneros lukšto lukštenimas, faneros išpjovimas peiliu, faneros karpymas žirklėmis); medienos skėlimas pagal metines rieves arba tašymas (malkų skaldymas, statinėms šulų, balanų ir stoginių skiedrų gaminimas).
Pjovimas tai tokia operacija, kai, veikiant jėgai, į medieną įsminga peilis, kuris perpjauna medienos pluoštą ir nuo jos atskiria daleles — drožles ar pjuvenas.
Peilis yra pleištas, turintis ašmenis (pjovimo briauną), priekinę ir užpakalinę plokštumą bei šonines briaunas (1 pav.). Plokštuma, išilgai kurios slenka peilio pjovimo briauna, arba plokščias medienos paviršius, susidaręs, perėjus peiliui, vadinamas pjovimo plokštuma.
a — statmenas, b — išilginis (išilgai pluošto), c — skersinis (skersai pluošto)
tarpu, esant mažiems nusmailinimo kampams, smarkiai sumažėja peilio patvarumas, ir jis greitai sugenda; jo ašmenys atšimpa, sulinksta, gniūžta ar lūžta nuo šakų. Dėl to oblių peiliams nustatytas tinkamiausias nusmailinimo (galandimo) kampas — 23—25°, o priekinis peilio kampas (jis dar vadinamas nuosvyrio, arba nustatymo, kampu) svyruoja nuo 40 iki 52° (tai priklauso nuo įrankio paskirties, apdirbamos medžiagos ir apdirbimo būdo).
Pjaunant medieną, vyksta daug sudėtingų reiškinių. Norint aiškiau įsivaizduoti pjovimo procesą, jį reikia suskaidyti į elementus. Skiriamas paprastas ir sudėtingas pjovimas. Paprastas pjovimas bus tada, kai peilio ašmenų plotis yra didesnis už paties gaminio plotį (drožimas gludinimo peiliais arba skutikliais). Pjovimo trajektorija, arba pjovimo briaunos kelias, čia tiesiaeigis, pjaunama pastoviu greičiu ir atskiriama vienodo storio drožlė.
Sudėtingo pjovimo trajektorija būna kreivaeigė, o drožlė kintamo storio. Peilio pjovimo briaunos (ašmenų) ilgis gali būti mažesnis už apdirbamo gaminio plotį. Sudėtingu pjovimu laikomas pjaustymas pjūklu, lygių ar profiliuotų detalių frezavimas, kalimas, gręžimas.
Atsižvelgiant...
Šį darbą sudaro 2099 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!