Litas – nacionalinė valiuta – buvo itin svarbus Lietuvai tiek kaip tautiškumo, suverenios, nepriklausomos valstybės simbolis, tiek kaip stabilios, savarankiškai be užsienio pagalbos ar priespaudos funkcionuojančios bei klestinčios valstybės ekonomikos svertas.
Nacionalinės valiutos įvedimas buvo gana pavėluotas žingsnis, kurį labiausiai nulėmė sudėtingos istorinės bei ekonominės aplinkybės – nuolatinės kovos valstybei apginti, ūkio nualinimas po karo, pinigų unija su Vokietija, konfliktas su Lenkija, valdžios pozicija savų pinigų įvedimo klausimu, valiutinis chaosas ir spekuliacija. Tai padaryti pavyko tik penktaisiais nepriklausomybės metais, o nagrinėjant platesniame kontekste – pirmą kartą per septynis šimtus valstybingumo metų.
Lietuvos bankas – specialiai įkurtas nacionalinės valiutos emisijai bei stabilumui palaikyti – ėmėsi visų įmanomų priemonių, padėsiančių litui įsitvirtinti ne tik šalies bet ir pasauliniame kontekste. Susidurta su daugybe sunkumų: sugriuvęs ūkis, valiutinė suirutė, visuomenės nepasitikėjimas naujai įvesta valiuta, specialistų, bankininkų stoka. Tačiau nuoseklios ir gerai apgalvotos Lietuvos banko pinigų politikos dėka, litas pamažu įsitvirtino, užsitikrino visuomenės pasitikėjimą bei tapo stabilia bei tvirta valiuta, žinoma bemaž visame pasaulyje.
Neišvengta ir nepalankių istorinių aplinkybių – Lietuvos patekimas į SSRS, vėliau į nacių rankas, nuskurdino kraštą bei išstūmė iš kasdieninio šalies ekonominio gyvenimo nacionalinę valiutą.
Laukti reikėjo bemaž penkiasdešimt metų iki antrojo lito atgimimo. Esant itin sunkioms politinėms ir ekonominėms aplinkybėms atkurti litų cirkuliaciją pavyko palaipsniui, pasinaudojus dviejų etapų pinigų sistema. Valiuta po truputį stiprėjo, susigrąžino pasitikėjimą visuomenės akyse bei prisidėjo prie savarankiškos valstybės klestėjimo.
Siekiant užtikrinti stabilumą, litas susietas su doleriu, vėliau, įstojus į Europos Sąjungą, su euru, siekiant prisijungti prie bendros valiutos šeimos. Netolimoje ateities perspektyvoje, atitikus visus Mastrichto kriterijaus reikalavimus, euras įsilies į Lietuvos pinigų rinką ir taps nacionaline bei vienintele šalies atsiskaitymo priemone.
Vyrauja daug įvairių priešiškų nuomonių: vieni litą traktuoja kaip nacionalinę vertybę, nepriklausomybės simbolį, siekdami jį išlaikyti, kiti siekia kuo efektyvesnio ekonomikos funkcionavimo, kurį gali užtikrinti vieninga Europos valiuta.
Darbas padalintas į dvi dalis: pirmojoje sutelkiant dėmesį į praeitį, lito įvedimo bei...
Šį darbą sudaro 6015 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!