Banko likvidumas gali būti apibrėžiamas kaip gebėjimas bet kokiu momentu (šiandien ir netolimoje ateityje) patenkinti visus iš banko išeinančių pinigų srautų poreikius (kasdieniniams mokėjimams atlikti, nenumatomu mokėjimų vykdymui ir spekuliacijai) . Netikėtai pasikeitę banko depozitų ir kreditų srautai gali sukelti bankui likvidumo krizę, t.y. bankas nesugebės patenkinti savo klientų ketinimų atsiimti depozitus ir negalės suteikti savo klientams kreditų. Tai ir yra likvidumo rizika.
Likvidumo rizika turėtų būti suprantama ne vien tik kaip likvidumo krizės rizika, bet ir kaip rizika, galinti daryti įtaką banko pelningumui. Savo likvidumo problemas bankas gali spręsti dviem būdais -realizuodamas savo aktyvūs ir pritraukdamas papildomų pasyvų. Abu būdai gali neigiamai paveikti banko pelningumą, t.y. gali atsitikti taip, kad bankas bus priverstas realizuoti savo aktyvus nepalankiomis sąlygomis ir dėl to patirs nuostolių. Kita vertus, bankui gali tekti brangiai skolintis pinigų rinkoje ir taip mažinti savo grynąsias palūkanų pajamas. Būtent pelningumo aspektas ir lemia tai, kurį šių būdų pasirenka bankas (žinoma, jeigu yra galimybė skolintis pinigų rinkoje).
Stambūs transnacionaliniai bankai dažniau naudojasi antruoju likvidumo palaikymo būdu (t.y. skolinasi pinigų rinkoje), o smulkesni vietiniai bankai labiau linkę kaupti savo balansuose didesnes likvidumo atsargas. Tai, žinoma, galima paaiškinti tuo, kad stambių ir tarptautinėje rinkoje gerai žinomų bankų skolinimosi išlaidos yra mažesnės, o skolinimosi galimybės - gerokai didesnės.
Nagrinėjant banko likvidumo problemų atsiradimo priežastis galima išskirti dvi priežasčių grupes - išorinės ir vidinės.
• Staigus ekonomikos kritimas. Tradicinis pavyzdys yra 1930 m. krizė JAV.
• Greitas vertybinių popierių rinkos žlugimas. Pavyzdys galėtų būti vadinamasis "Juodasis pirmadienis", kuris įvyko 1987 m. spalio mėn.
• Vienos ar kelių finansinių institucijų žlugimas, kuris sukelia visuotinę paniką ir bendrą bankinės sistemos likvidumo krizę.
• Neadekvatūs valstybinių institucijų veiksmai finansinių institucijų ar visos ekonomikos atžvilgiu. Tai labiau būdinga pereinamosios ekonomikos šalims.
Vidinės likvidumo rizikos priežastys:
• Netinkamas kredito rizikos valdymas ir žymiai padidėjusios blogų paskolų apimtys.
• Blogas palūkanų normos rizikos valdymas, pajamų praradimas, pelningumo kritimas ir...
Šį darbą sudaro 2581 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!