Valstybės skola – valdžios sektoriui priskirtų subjektų prisiimtų, bet dar neįvykdytų įsipareigojimų grąžinti kreditoriams lėšas, konsoliduota suma. Valstybės skola gali būti išreikšta paskolų sutartimis, lizingo sutartimis, VVP ir kitais įsipareigojamaisiais skolos dokumentais (komerciniai popieriai, paprastieji ir įsakomieji vekseliai, depozitų sertifikatai ir pan.).
6. Apžvelgti skolos grąžinimą.
1. VALSTYBĖS SKOLA
Valstybės skola yra antrasis pagal svarbą valstybės pajamų šaltinis (po mokesčių), o sudėtingomis valstybės sąlygomis (pvz., karo metu) ji tampa pagrindiniu šaltiniu, nes mokesčių mokėtojų galimybės uždirbti pajamas, pelną žymiai sumažėja ir mokesčių surenkama mažiau.
Sistemingas valstybės skolinimasis finansų rinkoje įsitvirtino vos 18 a. pabaigoje. Anksčiau valstybių praktikoje pasitaikydavo tik pavienių valstybių skolų. Valstybės skolinimasis galėjo sistemingai vykti tik šiomis sąlygomis: laikinai esant laisvų lėšų (dauguma gyventojų jų turi) ir esant palankiai viešajai nuomonei.
Pastaraisiais dešimtmečiais daugelyje pasaulio šalių pastebima sparti valstybės skolos didėjimo tendencija. Tačiau praeityje valstybės skolos augdavo dažniausiai ištikus lokaliems konfliktams ar ekonominėms depresijoms.
Daugelyje pasaulio šalių laikomais nuostatos, kad valstybės skolinimasis yra neišvengiamas ir nesmerktinas ūkio plėtros reiškinys. Valstybiniam sektoriui skolinantis šalies viduje ar užsienyje, tarp šalių perskirstomi kapitalo ištekliai. Ekonomikos teorijoje teigiama, jog valdžios sektoriaus skolinimasis gali paskatinti ekonomikos augimą. Tačiau visada yra rizika, kad valstybės skolos gali tapti nepakeliamos šalies biudžetui ir apsunkinti šalies ekonomikos plėtrą. Taigi dėl valstybės skolinimosi visada plačiai diskutuojama.
Argumentai valstybės skolinimuisi naudai:
1. Valstybės skola yra svarbus valstybės pajamų šaltinis, kuris dalinai gali pakeisti kitą šaltinį-mokesčius.
2. Valstybės skola yra pagrindinis valstybės biudžeto deficito padengimo šaltinis.
Argumentai prieš valstybė skolinimąsi:
1. Valstybės skolos augimas- tai naštos užkrovimas kitoms valstybės gyventojų kartoms, nes joms teks mokėti palūkanas didinant mokesčius.
2. Valstybė gali bankrutuoti, jei ji išmokės visas valstybės skolas.
3. Valstybė gali skolintis tik iki tam tikros ribos, nes atsiranda valstybės nemokumo pavojus.
Valstybės skolinimosi poreikis yra valdžios sektoriaus išlaidų įstatymais bei vyriausybės nutarimais įteisintas finansavimas skolintomis lėšomis. Svarbiausi valstybės skolinimosi poreikio veiksniai:
• biudžeto deficitas arba perteklius;
• vyriausybės skolintų lėšų perskolinimas valstybės valdymo institucijoms ir...
Šį darbą sudaro 3481 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!