Darbo dainos buvo labai mėgiamos. Žmonės dainuodavo dirbdami įvairius darbus, ilsėdamiesi, eidami į darbą, grįždami iš jo. Dainų melodijos buvo labai įvairios. Vienos iš jų buvo linksmos, gyvos, kitos skambėjo graudžiai, buvo kupinos susimąstymo. Dažniausiai darbo dainose yra nuosekliai apdainuojami įvairūs darbai.
Darbo dainos sudaro bene gausiausią dainuojamosios tautosakos dalią. Jos kelia nuotaiką arba ją atspindi, lengvina darbą, trumpina dieną, sutelkia, o kartu ir prablaško.
Darbai per šimtmečius tapo reikšmingiausia lietuvių dainų tema. Ėmė rastis dainų darbo tema, kuriose nebuvo apdainuojami konkretūs darbai. Jose gražiai susipynė darbo, jaunystės, meilės motyvai.
Šiame darbe aprašiau arimo, šienapjūtės ir rugiapjūtės dainas.
Arimo dainose jaučiamas glaudus darbo ir dainos ryšys. Antai žinomosios arimo dainos „Aš išdainavau visas dainužėles“ ryšį su arimu dainininkas, padainavęs šią dainą, nusakė šitaip:“Ariant, darbo metu, dainuoja. Smagu, taip greitai nenusibosta, žingsnį taiko prie dainos. Ir arkliai, kai įpranta, tai greičiau eina, nesiblaško, nes netąsomi žengia ir žengia“.
Šienapjūtė buvo palydima valiavimais, t.y. dainomis, apipintomis priedainiais valio valio ir pan. Valiavimais žalių laukų platybėse iš jaunų vyrų krūtinių prasiverždavo darbo ūpas, išgyvenimai.
Rugiapjūtės dainos sudaro reikšmingiausą darbo dainų pluoštą. Jos buvo dainuojamos, einant rugių kirsti, darbo vietoje ir grįžtant namo po darbo. Rugiapjūtės dainas dainuodavo daugiausia moterys.
Darbo dainų kilmė ir gyvavimas neatskiriamai susiję su fiziniu darbu. Remiantis funkciniu ryšiu, šios dainos skirstomos į poskyrius, atitinkančius liaudies tradicijoje plačiai žinomas jų rūšis, būtent: arimo, šienapjūtės, rugiapjūtės, avižapjūtės, grikių kanapių darbų, ganymo, malimo, verpimo, audimo, skalbimo, medžioklės, žvejų dainos. Savita kai kurių darbo dainų funkcinė priklausomybė. Pavyzdžiui, rugiapjūtės dainos buvo dainuojamos tam tikru dienos ar darbo metu: rytą, vidurdienį, vakare, per pabaigtuves.
Yra dainų grupių, kurių specifiką nusako dainų atlikimo būdas: tai šienapjūtės valiavimai, piemenų šūksniai, raliavimai ir pan. Piemenų šūksnių skyrimas darbo dainoms yra sąlygiškas, remiasi tik funkciniu pagrindu. Šūksniai, kaip trumpi kūrinėliai, turintys poetinį ir muzikinį ritmą (kai kuriuose pastebima ir melodijos pradmenų), yra trumpųjų pasakymų sudedamoji dalis....
Šį darbą sudaro 1986 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!