Konspektai

Konspektas apie M. Daukšą

9.4   (2 atsiliepimai)
Konspektas apie M. Daukšą 1 puslapis
Konspektas apie M. Daukšą 2 puslapis
www.nemoku.lt
www.nemoku.lt
Aukščiau pateiktos peržiūros nuotraukos yra sumažintos kokybės. Norėdami matyti visą darbą, spustelkite peržiūrėti darbą.
Ištrauka

M.Daukša (kontekstai).
Lietuvių kalbos padėtis LDK buvo apgailėtina: lietuvių kalba išstumta iš valstybinio gyvenimo, ja daugiausiai kalbėjo tik valstiečiai ir smulkūs bajorai. Vienintelis žinomas tekstas, užrašytas ranka XVI a. knygoje, buvo malda ,,Tėve mūsų“. Iki 1547 m. nebuvo jokių spausdintų tekstų lietuvių kalba.
Kontrreformacija – opozicija reformacijai. Ji ima viršų, nes išlaikyti Lietuvą krikščionišką ir stiprinti valstybinę uniją labai suinteresuota Lenkija. Kovai su reformatais į Vilnių buvo pakviesti jėzuitai, kurie įkūrė Vilniaus universitetą.
Daukšos knygos buvo išleistos jėzuitų įkurtame VU.
Daukša – švietėjas, šviesus humanistinių požiūrių žmogus, susijęs su kontrreformacijos judėjimu LDK. Jis įžvalgus kultūros veikėjas, kovojęs dėl gimtosios kalbos teisių XVI a., vienas pirmųjų literatūrinės kalbos kūrėjų, parengęs ir išleidęs pirmąsias lietuviškas knygas Lietuvoje. Teologas humanistas Daukša kilęs iš senos lietuvių bajorų giminės, ėjo klebono ir Žemaičių vyskupijos kanauninko pareigas. Buvo puikiai išsilavinęs, turėjo nemažą biblioteką. Ilgą laiką dirbo su žymiu Žemaičių vyskupu Merkeliu Giedraičiu. M. Giedraitis, kaip mecenatas, rėmė Daukšos darbus. Daukša mirė Varniuose, ten palaidotas.
Daukšos darbai:
1. Iš lenkų kalbos išverstas ispanų teologo J. Ledesmos katekizmas. Daukšos parengtas ,,Katekizmas“ – tai pirmoji išlikusi LDK išleista 1595 m. lietuviška knyga. Panašiai kaip ir Mažvydo ,,Katekizmas“ ši knyga buvo skirta mokyti, supažindinti su pagrindinėmis katalikų tikėjimo tiesomis, joje smerkiamas pagoniškas lietuvių tikėjimas.
2. ,,Postilė“ (1599 m.). Tai pamokslų rinkinys. Tai lenkų jėzuito Jokūbo Vijeko pamokslų rinkinio vertimas. ,,Postilėje“ įdėtos dvi paties Daukšos parašytos prakalbos – lotyniškoji, skirta Merkeliui Giedraičiui, ir lenkiškoji ,,Prakalba į malonųjį skaitytoją“. Ši prakalba yra svarbiausias kultūros istorijai originalus Daukšos tekstas.
•...

Daugiau informacijos...

Šį darbą sudaro 506 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!

★ Klientai rekomenduoja


Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?

Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!

Detali informacija
Darbo tipas
Lygis
Mokyklinis
Failo tipas
Word failas (.docx)
Apimtis
2 psl., (506 ž.)
Darbo duomenys
  • Lietuvių kalbos konspektas
  • 2 psl., (506 ž.)
  • Word failas 15 KB
  • Lygis: Mokyklinis
www.nemoku.lt Atsisiųsti šį konspektą
Privalumai
Pakeitimo garantija Darbo pakeitimo garantija

Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.

Sutaupyk 25% pirkdamas daugiau Gauk 25% nuolaidą

Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.

Greitas aptarnavimas Greitas aptarnavimas

Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!

Atsiliepimai
www.nemoku.lt
Dainius Studentas
Naudojuosi nuo pirmo kurso ir visad randu tai, ko reikia. O ypač smagu, kad įdėjęs darbą gaunu bet kurį nemokamai. Geras puslapis.
www.nemoku.lt
Aurimas Studentas
Puiki svetainė, refleksija pilnai pateisino visus lūkesčius.
www.nemoku.lt
Greta Moksleivė
Pirkau rašto darbą, viskas gerai.
www.nemoku.lt
Skaistė Studentė
Užmačiau šią svetainę kursiokės kompiuteryje. :D Ką galiu pasakyti, iš kitur ir nebesisiunčiu, kai čia yra viskas ko reikia.
Palaukite! Šį darbą galite atsisiųsti visiškai NEMOKAMAI! Įkelkite bet kokį savo turimą mokslo darbą ir už kiekvieną įkeltą darbą būsite apdovanoti - gausite dovanų kodus, skirtus nemokamai parsisiųsti jums reikalingus rašto darbus.
Vilkti dokumentus čia:

.doc, .docx, .pdf, .ppt, .pptx, .odt