Kompiuterių vystymosi istorija Lietuvoje. lietuviški kompiuteriai.
Turbūt nedaugelis mūsų įsivaizduoja gyvenimą be kompiuterio. Šis prietaisas taip paplito mūsų gyvenime, jog be jo apseiti negalima netik mokykloje, darbe ar parduotuvėje, bet ir mūsų namuose. Tačiau retas žino, jog šis sudėtingas prietaisas išsivystė iš pačių primityviausių skaičiuotuvų. Kompiuteris į lietuvių kalbą išvertus reiškia skaičiuoti, tad kai kurių mokslinikų teigimu kompiuterio primtaku galima laikyti abaką– senovinį skaičiavimo prietaisą, kurio prototipai skaitliukai kartais naudojami ir mūsų dienomis. Pirmieji kompiuteriai buvo sukurti šaltojo karo laikotarpiu, tais laikais jie buvo vadinai elektroninemis skaičiavimo mašinomis, sverdavo keliasdešimt tonų ir nė ištolo nepriminė šiandieninių kompiuterių. Turbūt nedaugelis žino jog elektroninės skaičiavimo mašinos tarybiniais metais buvo kuriamos ir mūsų šalyje. Ir nors mūsų šalies indėlis į kompiuterių kurimą nėra toks didelis, kaip JAV ar kitų didžiūjų valstybių, tačiau ir mūsų šalis įnešė tam tikrą indėlį į kompiuterių kūrimą, bei tobulinimą.
Pirmasis kompiuteris Lietuvoje buvo „BESM-2M“. Išvertus iš rusų kalbos tai reiskškė „didžioji elektroninė skaiciavimo mašina. Tuo metu tai buvo galingiausia Sovietų Sąjungoje gaminama elektroninė skaičiavimo mašina. Ji pradėjo veikti Lietuvos Mokslų akademijos Fizikos ir matematikos instituto specialiai pastatytame skaičiavimo centre 1962 metų liepos 14 dieną. Tokia mašina turėjo apie 37 kilobaitus operatyvinės ir apie 7 megabaitus išorinės atminties, kuri būdavo talpinama magnetinėse juostose. BESM-2M turėjo 10000 radio lempų, kurios išskirdavo milžiniškus šilumos kiekius, todėl reikėdavo daugybės aušintuvų ir ventiletorių, kurie tiekdavo atvėsintą orą skaičiavimo mašinai. Prie vienos tokios ESM dirbdavo virš šimto žmonių trimis pamainomis. Programą pagal kurią skaičiavimo mašina turėdavo atlikti darbą, reikėdavo išversti į jai suprantamą kalbą. Tam būdavo naudojamos perfokortos- specialios kieto popieriaus kortelės, kuriose atitinkama tvarka būdavo išduriamos stačiakampės skylutės. Gautus rezultatus mašina pateikdavo perfokortose arba atspausdintus ant popieriaus rulonų, kuriuos vėl reikėdavo išversti į žmonėms suprantama kalbą.
Paveikslėlis 1 elektroninė skaičiavimo mašina BESM-2M
Pirmasis lietuviškas skaičiavimo kompleksas
„Rūta-110“ – pirmasis lietuviškas tranzistorinis skaičiavimo kompleksas, 1969-1972 m. gamintas Vilniaus skaičiavomo mašinų gamykloje. Jis skirtas ekonominės...
Šį darbą sudaro 1010 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!