Nuo senovės literatūra yra priemonė reprezentuoti savo šalį, kraštą. Antikos rašytojai kūrė epus apie didžius herojus, jų įspūdingus nuotykius, laimėtus karus. Lietuvių literatūra neturi panašaus herojinio epo, bet rašytojai skirtingomis epochomis taip pat kūrė mitus apie Lietuvą, ją aukštino. Renesanso epochoje, kurios atstovas yra Jonas Radvanas, kuriamas turtingos ir galingos Lietuvos paveikslas, ji šlovinama. Tuo tarpu XX amžiaus rašytojas Justinas Marcinkevičius aprėpia svarbiausius mūsų šalies formavimosi etapus ir parodo, per kokį skausmą iškilo Lietuva.
Poetas Jonas Radvanas Renesanso epochoje sukūrė labai didingą, šlovingą Lietuvos, jos valdovų, praeities paveikslą. Tuo metu Lietuva buvo laikoma atsilikusiu laukiniu barbarų kraštu. Radvano poema „Radviliada“ paneigia tokį stereotipinį Lietuvos paveikslą. Šia poema norėta atsidėkoti reformatų evangelikų globėjui Mykolui Radvilai Rudajam, įamžinti valdovo atminimą literatūros paminkle. Hegzametru parašytame kūrinyje Lietuva vaizduojama kaip turtinga ir galinga šalis. Gamtos paveiksle išskiriamos upės, miškai, kurie poemoje iškyla ne kaip šalies atsilikimo, o kaip didybės simbolis. Giriose gausu gamtos gėrybių, medžių vaizdas panašus į mitologinį pasaulio medį. Taip pat minimi žvėrys, jų vertingi kailiai, įsimintinas Husoviano poemą primenantis stumbro aprašymas. Šalia didingo gamtos paveikslo iškyla ir narsių valdovų portretai. Ypač šlovingas Mikalojaus Radvilos Rudojo paveikslas, sukurtas laikantis panegirikos reikalavimų: teigiamosios valdovo savybės (darbštumas, uolumas, sąžiningumas, drąsa) iškeliamos, pergalių Livonijos kare svarba išaukštinama, o apie neigiamus bruožus nesėkmes net nekalbama. Poemoje gręžiamasi į garbingą Lietuvos praeitį. Radvilos sapne, kuriame į jį kreipiasi Vytautas Didysis, kad praeityje visų gerbta ir bijota Lietuva dabar nuolaidžiauja rusėnams. Vytautas primena apie Lietuvos protėvių narsą, ryžtą, apie tai, jog lietuviai iš prigimties yra gabūs kariai. Į Radvilą kunigaikštis kreipiasi kaip į šalies išvaduotoją ir tiki, kad pažadins lietuvių kovingumą. Taip pat reikšmingas yra Radvilos skydas, kuriame Lietuvos kunigaikščiai, Vilniaus miesto įkūrimas. Skydas tai stiprios, nenugalimos valstybės simbolis, o jį dėvintis Radvila – didis valdovas, kuriam lemta vesti Lietuvą pergalių keliu. Taigi Radvanas poemoje „Radviliada“ kuria galingos, grėsmingos...
Šį darbą sudaro 666 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!