Potemės

Kodėl svarbu išsaugoti savo gimtąją kalba?

9.4   (3 atsiliepimai)
Kodėl svarbu išsaugoti savo gimtąją kalba? 1 puslapis
Kodėl svarbu išsaugoti savo gimtąją kalba? 2 puslapis
www.nemoku.lt
www.nemoku.lt
Aukščiau pateiktos peržiūros nuotraukos yra sumažintos kokybės. Norėdami matyti visą darbą, spustelkite peržiūrėti darbą.
Aprašymas

10 klasės kalba apie gimtąją kalbą ir jos išsaugojimą.
„Nėra tokios menkos tautos, tokio niekingo žemės užkampio, kur nebūtų vartojama sava kalba“, – prieš 400 metų teigė lietuvių šviesuolis Mikalojus Daukša. Argumentuotai išsakykite savo požiūrį, kodėl svarbu išsaugoti gimtąją kalbą pasaulio kalbų kontekste.

M.Daukša; K. Donelaitis

Ištrauka

 „Nėra tokios menkos tautos, tokio niekingo žemės užkampio, kur nebūtų vartojama sava kalba“, – prieš 400 metų teigė lietuvių šviesuolis Mikalojus Daukša. Argumentuotai išsakykite savo požiūrį, kodėl svarbu išsaugoti gimtąją kalbą pasaulio kalbų kontekste.
Gimtoji kalba yra kiekvienos suverenios valstybės istorijos ir kultūros dalis. Siekdamas suprasti gimtosios kalbos reikšmę kiekvienas pilietis privalo jaustis atsakingas už gimtosios kalbos puoselėjimą ir išsaugojimą. Tačiau tai nelengvas iššūkis, ypač kai kalbos vartojimui įtaką daro įvairūs veiksniai; pradedant nuo istorinių baigiant sociokultūriniais. Gyva kalba nuolatos kinta ir to neįmanoma sustabdyti, bet pagarba, meilė ir didžiavimasis gimtąja kalba gali padėti ne tik sušvelninti tą dinamišką, įvairių veiksnių veikiamą kaitą, bet ir kelti pagarbos valstybei, santarvės ir tautos bendrumo jausmus. Šia kalba įrodysiu, kodėl gimtosios kalbos išsaugojimas yra svarbus ir žmogui, ir tautai.
Visų pirma, tautos gyvuoja išlaikydamos savo kalbą. Kartais įvairios istorinės aplinkybės gali nulemti tolimesnę kalbos būtį ir tik piliečių sąmoningumas gali tapti itin svarbia paskata įvertinti gimtosios kalbos unikalumą. Kai kalbai iškyla pavojus, ji privalo būti aukštinama. XVI amžiaus pabaigoje švietėjas Mikalojus Daukša „Postilės“ „Prakalboje į malonųjį skaitytoją“ bandė atkreipti kunigų ir valstybės pareigūnų dėmesį į gimtosios kalbos vartojimą visuomeniniame gyvenime, kreipdamasis į juos lenkiškai. Tuo laikotarpiu Lietuva, buvusi Abiejų Tautos Respublikų sąjungoje, buvo labai smarkiai sulenkėjusi. Bene visose gyvenimo srityse buvo vartojama lenkų kalba. Pasak senosios Lietuvos literatūros ir kultūros istorijos tyrinėtojos Eugenijos Ulčinaitės, lenkiškoje „Pratarmėje“ Daukša išaukštino lietuvių kalbą, pabrėžė jos svarbą tautos išlikimui ir Lietuvos valstybingumui. Gimtąja kalba, anot jo, turi būti „rašomi įstatymai, rašoma savo ir kitų šalių istorija, svarstomi visi krašto reikalai. Daukša išvardija svarbiausias institucijas ir veiklos sferas – įstatymų leidybą, Seimą, Bažnyčią – kur tuo metu vyravo rusėnų, lotynų ir lenkų kalbos. Daukša mano, kad visose tose sferose gali būti vartojama lietuvių kalba. Jis sakosi nenorįs peikti svetimų kalbų mokėjimo, tačiau tautos gyvuoja „daugiausia išlaikydamos ir vartodamos savo...

Daugiau informacijos...

Šį darbą sudaro 797 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!

★ Klientai rekomenduoja


Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?

Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!

Detali informacija
Darbo tipas
Lygis
Mokyklinis
Failo tipas
Word failas (.docx)
Apimtis
2 psl., (797 ž.)
Atnaujintas: 2024-04-12
Darbo duomenys
  • Lietuvių kalbos potemė
  • 2 psl., (797 ž.)
  • Word failas 20 KB
  • Lygis: Mokyklinis
www.nemoku.lt Atsisiųsti šią potemę
Privalumai
Pakeitimo garantija Darbo pakeitimo garantija

Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.

Sutaupyk 25% pirkdamas daugiau Gauk 25% nuolaidą

Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.

Greitas aptarnavimas Greitas aptarnavimas

Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!

Atsiliepimai
www.nemoku.lt
Dainius Studentas
Naudojuosi nuo pirmo kurso ir visad randu tai, ko reikia. O ypač smagu, kad įdėjęs darbą gaunu bet kurį nemokamai. Geras puslapis.
www.nemoku.lt
Aurimas Studentas
Puiki svetainė, refleksija pilnai pateisino visus lūkesčius.
www.nemoku.lt
Greta Moksleivė
Pirkau rašto darbą, viskas gerai.
www.nemoku.lt
Skaistė Studentė
Užmačiau šią svetainę kursiokės kompiuteryje. :D Ką galiu pasakyti, iš kitur ir nebesisiunčiu, kai čia yra viskas ko reikia.
Palaukite! Šį darbą galite atsisiųsti visiškai NEMOKAMAI! Įkelkite bet kokį savo turimą mokslo darbą ir už kiekvieną įkeltą darbą būsite apdovanoti - gausite dovanų kodus, skirtus nemokamai parsisiųsti jums reikalingus rašto darbus.
Vilkti dokumentus čia:

.doc, .docx, .pdf, .ppt, .pptx, .odt