Rašiniai

Kodėl svarbu išsaugoti gimtąją kalbą? (M. Daukša)

9.4   (2 atsiliepimai)
Kodėl svarbu išsaugoti gimtąją kalbą? (M. Daukša) 1 puslapis
www.nemoku.lt
www.nemoku.lt
Aukščiau pateiktos peržiūros nuotraukos yra sumažintos kokybės. Norėdami matyti visą darbą, spustelkite peržiūrėti darbą.
Ištrauka

Kodėl svarbu išsaugoti gimtąją kalbą? (M. Daukša) Kalba svarbi mūsų gyvenime, todėl reikia ją išsaugoti. Jauni žmonės dažnai užmiršta, nepuoselėja savo prigimtinės kalbos. Be šios ypatingos vertybės būtų sunku išlaikyti tautos savitumą ir vienybę. Gimtoji kalba yra svarbi, nes padeda tautai išlikti unikaliai. Savos kalbos puoselėjimas tautoms rūpėjo jau nuo Renesanso epochos, tačiau tuometinėje Lietuvoje bajorijos lenkėjo, lietuviai nutautėjo. Po Liublino unijos, lenkų kultūra, literatūra, kalbos vartojimas laikytas pranašesniu, skurdo lietuviškasis žodynas. Šia problema susirūpino XVI a. teologas, humanistinių idealų reiškėjas, kovotojas dėl gimtosios kalbos teisių, vienas pirmųjų LDK literatūrinės kalbos kūrėjų – M. Daukša. „Kalba yra bendras meilės ryšys, vienybės motina <...>. Sunaikink ją – sunaikinsi taiką, vienybę ir gerovę. Sunaikink ją – užtemdysi saulę danguje, sumaišysi pasaulio tvarką, atimsi gyvybę ir garbę.“ Šiais žodžiais „Postilės“ prakalboje, švietėjas sako, kad be kalbos buvimo, nebūtų ir pačių jos vartotojų, visa pasaulio tvarka sutriktų. Daukšos manymu, vartoti gimtąją kalbą moko pati prigimtis. Tai įrodinėdamas humanistas pateikia analogiją su gamtos pasauliu: kiekvienas gyvūnas turi savitą raiškos būdą – varnas nečiulba kaip lakštingala, o lakštingala nekrankia kaip varnas, ožys neriaumoja kaip liūtas, o liūtas nebliauna kaip ožys. Kalba išsaugo kiekvienos būtybės išskirtinumą, esmę bei kilmę. Šis palyginimas su gamta išryškina svarbią mintį: kalba – tautos savitumo šaltinis. Šiomis dienomis irgi atsiranda žmonių, tokių, kaip Daukša, kurie vertina ir stengiasi puoselėti lietuvių kalbą. Pedagogė, vertėja Eugenija Ulčinaitė, 2020 metais rugsėjo 16 d. Kėdainiuose, Mikalojaus Daukšos viešojoje bibliotekoje, skaitė pranešimą „Mikalojaus Daukšos idėjos ir bendrinė kalba“. Savo kalboje profesorė teigė, kad humanisto mintys bei idėjos išlieka aktualios šiandien ir pritarė jam, kad negalime savosios kalbos užmiršti, turime ją saugoti ir gerbti. Taip pat paminėjo, jog mūsų žodynas auga ir jis visada bus vienokių ar kitokių kalbų apsuptyje. Kultūrologė, filosofė Daiva Tamošaitytė parašė straipsnį „Kalba yra gyva dėka tų, kurie ja kalba“ tinklalapyje pasauliolietuvis.lt. Straipsnio autorė rašė, kad paniekindami savo kalbą, naikiname šalies kultūrą. Jos manymu, istorinės sąlygos, kurias patyrė lietuviai, tik sustiprino tautišką identitetą, išlikusį iki šių laikų. Taigi, kalba gali padėti išsaugoti tautinį savitumą bei perduoti ateities kartoms kažką naujo. Kalba vienija tautą ir įkvepia kovoti už savo laisvę.

Daugiau informacijos...

Šį darbą sudaro 345 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!

★ Klientai rekomenduoja


Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?

Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!

Detali informacija
Darbo tipas
Lygis
Mokyklinis
Failo tipas
Word failas (.docx)
Apimtis
1 psl., (345 ž.)
Darbo duomenys
  • Lietuvių kalbos rašinys
  • 1 psl., (345 ž.)
  • Word failas 13 KB
  • Lygis: Mokyklinis
www.nemoku.lt Atsisiųsti šį rašinį
Privalumai
Pakeitimo garantija Darbo pakeitimo garantija

Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.

Sutaupyk 25% pirkdamas daugiau Gauk 25% nuolaidą

Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.

Greitas aptarnavimas Greitas aptarnavimas

Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!

Atsiliepimai
www.nemoku.lt
Dainius Studentas
Naudojuosi nuo pirmo kurso ir visad randu tai, ko reikia. O ypač smagu, kad įdėjęs darbą gaunu bet kurį nemokamai. Geras puslapis.
www.nemoku.lt
Aurimas Studentas
Puiki svetainė, refleksija pilnai pateisino visus lūkesčius.
www.nemoku.lt
Greta Moksleivė
Pirkau rašto darbą, viskas gerai.
www.nemoku.lt
Skaistė Studentė
Užmačiau šią svetainę kursiokės kompiuteryje. :D Ką galiu pasakyti, iš kitur ir nebesisiunčiu, kai čia yra viskas ko reikia.
Palaukite! Šį darbą galite atsisiųsti visiškai NEMOKAMAI! Įkelkite bet kokį savo turimą mokslo darbą ir už kiekvieną įkeltą darbą būsite apdovanoti - gausite dovanų kodus, skirtus nemokamai parsisiųsti jums reikalingus rašto darbus.
Vilkti dokumentus čia:

.doc, .docx, .pdf, .ppt, .pptx, .odt