Knygos sąvoką reiškiančių žodžių kilmė nėra iki galo aiški. Jų etimologiniai aiškinimai dažniausiai nukreipia į medžiagą, iš kurios knyga buvo gaminama, į įrašo formą arba knygos turinį bei funkcijas. Į lietuvių kalbą šis žodis greičiausiai atėjo iš slavų kalbų. Iš slavų terminus knygai pavadinti perėmė ir latviai bei estai. Vakarų Europos kalbose knygos vardai siejami su įvairius augalus žyminčiais vediniais. Medžiagą, iš kurios buvo gaminama knyga arba rašto ženklais primargintą puslapį reiškia šios sąvokos pirmtakai semitų kalbose.
Knyga yra objektyvios socialinės tikrovės reiškinys, sudėtingas ir daugiareikšmis. Knygą bandoma ištiri šimtmečius. Šiuolaikiniai knygotyrininkai knygą apibūdina kaip istoriškai susiformavusią įvairios tekstinės, ir/ar iliustracinės informacijos laikinio ir erdvinio fiksavimo ir perdavimo formą, kaip semantinės informacijos perteikimo grafiniais ženklais įvairaus pavidalo priemonę. Spaudos statistikos požiūriu knyga yra kodekso formos spaudos produktas, kurio apimtis yra ne mažesnė kaip 49 puslapiai, neskaičiuojant viršelio.
2. Mokslo apie knygą genezė pasaulyje ir Lietuvoje
Minčių apie knygos esmę ir reikšmę atsiradimas siekia antikos laikus. XVII a. Vakarų Europoje jau ėmė formuotis terminų sistema. Viena pirmųjų knygos mokslo sąvokų buvo biblioteka, nurodanti sutvarkytų knygų visumą. Tik vėliau sąvoka biblioteka buvo pakeista dabar įprasta sąvoka bibliografija. XVIII a. – pirmieji bandymai apibendinti knygos mokslą ir sukurti sistemą. XVIII a. pab. – XIX a. knygos mokslas nagrinejo ne tik knygotyros, bet ir bibliografijos, bibliotekininkystės, filologijos, istorijos klausimus. Pirmasis knygotyros terminą į mokslinę apyvartą įtraukė austras Michaelis Denisas. (Įvadas į knygotyrą, XVIII a.) Tuo laikotarpiu sąvoka bibliografija buvo lygi savokai bibliologija, o šis mokslas laikytas universalia enciklopedine disciplina. Nuo XIX a. antros pusės prasidėj bibliotekinis laikotarpis. T.y. bibliotekininkystė tapo ne tik mokslu, bet ir universitetinių studijų dalyku. Poreikis studijuoti bibliotekininkystę atsirado Vokietijoje, o mokymo kursas sukurtas pirmojo šios disciplinos profesoriaus Karlo Dziatzko iniciatyva. Savarankiška knygotyra susivormavo tik XX a. pradžioje, taigi tai yra gana jaunas mokslas. XX a. knygotyra įžengė į teorinės raidos etapa, kuomet buvo...
Šį darbą sudaro 2124 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Kiti darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!