Karolinos vieta Vokietijos viduramžių teisės sistemoje. Teisyno struktūra ir bendri bruožai.
Imperatoriaus Karolio V baudžiamasis teisynas, dar kitaip žinomas „Karolinos“ vardu (Constitutio Criminalis Carolina) laikomas pirmuoju Vokietijos baudžiamosios teisės sąvadu (kodeksu), kuriame moderniai (pagal to meto teisės technikos lygį) buvo sistemintos baudžiamosios ir baudžiamojo proceso normos. Remiantis teisynu buvo vykdomas inkvizicinis teismo procesas (raganų medžioklė). Teisyne įtvirtintos kai kurios itin šiuolaikiškos nuostatos. Pvz., privalomas teismo proceso fiksavimas raštu (posėdžio protokolavimo institutas).
Karolio V baudžiamasis teisynas buvo sukurtas remiantis iš dalies ir 1507 m. sudaryto Bambergo teisyno Bambergensis nuostatomis, Bambergo baudžiamuoju sąvadu.
Karolina skelbė tiek bendrus baudžiamosios teisės principus, tiek ir nemažą skaičių konkrečių nusikaltimų ir bausmių už juos, nors specialiai baudžiamosios teisės normoms teisyne skiriama nedidelė jos straipsnių dalis.
Vokietijos imperijos teisės aktų daugėjant, 1521 metais kilęs sumanymas juos surinkti ir kodifikuoti, bet jis liko neįgyvendintas. Užtat 1532 metais išleistas vienintelis imperijos teisynas “Karolina”, (trumpai CCC) . Jis priimtas Reichstago, ir, kaip jau minėta, valdant Karoliui V. Imperatorius susilaukė Reichstago pasipriešinimo dėl bandymo sukurti bendrą baudžiamosios teisės ir proceso teisyną, tad nors jis ir skelbia viršenybę konkrečių žemių teisei, tačiau Karolinos preambulė kunigaikščiams leido toliau naudotis jų teisingais papročiais. Taigi, nors teisynas ir buvo išleistas, papročių vis dar neatsisakoma, o kai kurie kunigaikščiai lieka viršesniais už kitus.
Karolina teisės šaltiniu pripažinta visiškai arba iš dalies praktiškai visose žemėse ir galiojo iki 1870 metais įvykdyto Vokietijos suvienijimo.
Nors preambulė kalba apie vienodą teisingumą “beturčiams ir turtingiems”, bet toliau nustatant baudžiamąją atsakomybę, atsižvelgiama į socialinę nukentėjusio ir nusikaltėlio padėtį (pvz. : baudžiant už vagystę aukštesnės padėties personai baudžiamoji atsakomybė galėjo būt pakeista į civilinę teisinę atsakomybę) . Karolina aptarė kaltės formas, sunkinančias, lengvinančias, naikinančias atsakomybę aplinkybes, kėsinimąsi, bendrininkavimą. Atsakomybė pagal teisyną atsirasdavo tik esant kaltei: tyčiai ar neatsargumui (jei barzdaskutys dėl trukdymų perpjovė greklę klientui, bet dirbo savo t. t. darbo vietoje - tai jis gali būti ir...
Šį darbą sudaro 848 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!