Dantys, jų pagalbinis aparatas ir burna sudaro sudėtingą, vieningai funkcionuojančią sistemą.
Dažniausiai pasitaikančios dantų ir jų pagalbinio aparato ligos ir sindromai bei jų komplikacijos yra dantų kariesas ir akmenys, chroniniai pulpos pokyčiai , pulpitas, periodontitas, parodontitas bei odontogeniniai navikai.
Burnos ertmėje visada yra daug įvairių mikroorganizmų, kurie sudaro įprastinę burnos mikroflorą. Tai bakterijos, grybai, virusai ir spirochetos. Vieni jų čia gyvena nuolat, kiti, patekę atsitiktinai, greitai prisitaiko esamų sąlygų. Burnos mikroflora, antagonistiškai veikdama egzogeninius mikroorganizmus, yra savotiškas biologinis organizmo barjeras. Kai įvairūs išoriniai ir vidiniai veiksniai pažeidžia šį barjerą ir (arba) sutrinka mikroekologinė pusiausvyra, tapusi sąlygiškai patogeniška įprastinė mikroflora gali sukelti endoinfekcinį procesą. Taip atsitinka sergant sunkiomis ligomis (kraujodaros organų ligomis, chroninėmis infekcijomis, piktybiniais navikais ir kt.), intensyviai ir ilgai gydant antibiotikais, imunosupresantais, pasireiškus disbakteriozei arba atsiradus atsparių mikroorganizmų. Dažniausiai burnos endoinfekcinį procesą sukelia bakterijos, grybai ir virusai.
DANTŲ KARIESAS
Apibrėžimas. Dantų kariesas (caries dentium), arba ėduonis yra progresuojantis dantų kietųjų audinių irimas, kai susidaro audinių defektas ir formuojasi kuriozinė ertmė.
Etiologija ir patogenezė. Etiologija nėra visai aiški. Žinoma nemažai kariesą prasidėti skatinančių veiksnių. Pastebėta, kad kariesas dažnesnis, jeigu danties paviršiuje yra daug įdubimų ir plyšių, į kuriuos patenka įvairių maisto dalelių, bakterijų ir jų metabolizmo produktų. Vartojant daug angliavandenių turintį maistą, ant dantų paviršiaus susikaupia organinių rūgščių, bakterijų veiklos produktų, kurie ardo emalio struktūras. Netinkamai prižiūrint dantis, visi šie veiksniai veikia stipriau. Be to, kariesui turi reikšmės pakitusi organizmo angliavandenių, mineralinių medžiagų, mikroelementų, vitaminų apykaita. Karieso raidą skatina nepakankamas fluoridų kiekis geriamajame vandenyje, nes jie įjungiami į kristalizacinę emalio struktūrą, suformuoja fluoroapatitus, kurie yra labiau atsparūs rūgščių poveikiui. Todėl geriamojo vandent fluoravimas yra svarbus karieso, ypač vaikų, profilaktikai. Taip pat kariesą skatina sutrikusi seilių liaukų veikla, nes seilės turi galingą buferinę sistemą, neutralizuojančią burnoje susidariusius rūgščius metabolizmo produktus. Be to, seilės turi daug bakteriostatinių – lizocimo, laktoferinų, laktoperoksidazinę sistemą ir sekrecinių imunoglobulinų, kurie mažina...
Šį darbą sudaro 1016 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Kiti darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!