1. sąvokos pobūdis. 2. tiksliai apibrėžta reikšmė. 3. sąvokos specialumas. 4. vienareikšmiškumas.
5. sinonimų neturėjimas ir kt. Taigi terminus nuo paprastų žodžių skiria ne vienas požymis, bet kelių jų visuma. Terminas yra ne koks ypatingas žodis ar pastovus žodžių junginys, bet įvardijamasis kalbos vienetas, kurio turinį atskleidžia termininės reikšmės apibrėžimas. Todėl galima kalbėti apie siaurąją ir plačiąją termino sampratą. Siauroji termino samprata Lietuvoje plačiau paplitusi ir senesnė. Ji atėjusi iš prieškario laikų (terminas yra žodis, reiškiąs sąvoką, turinčią specialios reikšmės kuriam nors mokslo dalykui ir vartojami vienos kurios nors mokslo šakos kalboje). Plačioji termino samprata kalbamąją sąvoką dažniausiai sieja su sistemiškumu (terminas - tai žodis arba pastovus atributinis žodžių junginys, turintis labai apibrėžtą reikšmę tam tikros žmonių veiklos srities kalboje. Jo paskirtis – pavadinti bet kurios srities sąvokas kaip tam tikros sistemos narius. Termino sąvoka netelpa ir į „žodžio“ ribas, nes terminas gali būti ir vienas žodis, ir pastovus žodžių junginys. Terminas negali būti atsiejamas nuo jo apibrėžimo. Termino – netermino priešpriešai nustatyti taikomi įvairūs kriterijai. Pvz: statistinis, loginių teoremų ir kt.
Formos atžvilgiu terminai dažniausiai skirstomi į vientisinius (vienažodžius) ir sudėtinius (keliažodžius). Vientisiniai terminai yra ne tik pirminiai žodžiai, bet ir įvairūs vediniai, sudurtiniai žodžiai, pvz: briaunainis, geltonkerpė ir kt. Sudėtiniai terminai dažniausiai įvardija rūšines sąvokas, pvz: ilgieji balsiai, miškinė lelija, laisvasis keitinys ir kt.
Turinio arba funkciniu atžvilgiu terminai skirstomi į rūšinius (tikrinis daiktavardis, baltieji serbentai) ir gimininius (kadagys, ešerys). Gimininė sąvoka negali egzistuoti atskirai nuo rūšinių sąvokų, o rūšinės sąvokos – atskirai nuo gimininių.
Tarpusavio santykių atžvilgiu terminai skirstomi į hiperonimus (gimininius pavadinimus rūšinių pavadinimų atžvilgiu), pvz: žodis spygliuotis žodžio pušis atžvilgiu; hiponimus (rūšinius pavadinimus giminio pavadinimo atžvilgiu), pvz: žodis pušis žodžio spygliuotis atžvilgiu, ir ekvonimus (vienodo lygmens terminus), pvz: žodžiai pušis ir eglė. Terminologizacija – bendrinės kalbos arba tarminių žodžių virtimas terminais. Transterminologizacija – vienos srities terminų virtimas kitos srities...
Šį darbą sudaro 2862 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!