K. Donelaitis – lietuvių literatūros klasikas. Geriausiai žinomas kaip epinės poemos „Metai” autorius. Poema buvo rašoma apie 1760 – 1770 metus, tačiau pirmą kartą publikuota tik 1818 metais L. Rėzos pagalba. Ji aprėpia keturis metų laikus. „Metuose” vaizduojamas būrų gyvenimas, jų buitis ir kasdienybė. Jų gyvenimas cikliškas. Pavasarį jie laukia atgimstančios gamtos, pradeda ruošti žemę sėjai, vasarą sunkiai dirba, rudenį surenka visas savo užaugintas gėrybes, o žiemą apmąsto savo rūpesčius ir vėl ruošiasi naujam metų ciklui bei naujų darbų pradžiai. Šiuo savo kūriniu K. Donelaitis stengėsi kitiems įdiegti darbštumą, meilę sąžiningai atliekamam darbui ir tausojimą gėrybių, kurias žmogus taip sunkiai pelno.
„Metuose” galime įžvelgti ne vieną tematiką, tačiau labiausiai akcentuojama darbo ir darbštumo tema. Tai matome jau vien iš kūrinio dalių pavadinimų : „Pavasario linksmybės”, „Vasaros darbai”, „Rudenio gėrybės”, „Žiemos rūpesčiai”. Viena iš pagrindinių žmogaus dorybių yra darbštumas, viena iš didžiausių ydų – tingėjimas. Lietuvių tauta jau nuo senų senovės yra žinoma kaip viena iš darbingiausių , turinti savo kultūrą ir savo tradicijas, kurias tausoja ir saugoja. Geriausiai tautos tradicijas atskleidžia ir išsaugoja paprasto, kaimo žmogaus gyvenimas. Būtent todėl autorius ir pasirinko būrus ir jų kasdienybę. „Metuose” visi darbo vaizdai yra vaizduojami labai tikroviškai, tarsi juos kas ne tik stebėtų iš šalies, bet ir pats dirbtų kartu su būrais.
Uostysim ir garbinsim pavasarį margą.
Kad turėsim su vargais į baudžiavą trauktis.
Ak, kiek triūso reiks, ik į skūnes sugabensim,
Kas ant aukšto dar ar klėtyj guli be diego,
Ir kiek dar palūkėt reikės, iki šiupinį virsim.”
Taip būrai kalba sulaukę pavasario. Jie džiaugiasi, kad galės vėl pradėti savo įprastus darbus, be kurių jie ir nemokėtų gyventi, nes taip juos mokė ir augino tėvai:
„Vaikai! Šiukštu jums naujus niekus pramanyti.
Taip gyvenkit, kaip mes, tėvai jūsų, gyvenom.
Vis protingai, vis pamaži nusitverkite darbus”
Tačiau su atėjusiu pavasariu būrai sulaukia ne tik naujo darbymečio, bet ir varginančio, nemalonaus baudžiavos ėjimo. Jie privalo...
Šį darbą sudaro 1673 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!