Burnos ertmė ir joje esantys organai (liežuvis, dantys, kietasis ir minkštasis gomuriai), ryklė, stemplė, skrandis, žarnos, kepenys ir kasa.
Pašaro paėmimas, susmulkinimas, suvirškinimas (t.y. suskaidymas iki skystos terpės, kuri gali patekti į kraują) bei nesuvirškintų maisto medžiagų pašalinimas iš organizmo.
Burnos ertmė skirstoma į burnos prieangį ir tikrąją burnos ertmę. Burna prasideda burnos plyšiu, kurį apriboja viršutinė ir apatinė lūpos. Burnos ertmėje randami dantys, kietasis ir minkštasis gomuriai, liežuvis ir seilių liaukos. Galvijų viršutinė lūpa susilieja su nosies dalimi ir suformuoja nosies lūpų veidrodėlį. Kiaulių viršutinėje lūpoje yra knyslės kaulas. Burnos ertmė baigiasi žiotimis, kurios yra taro minkštojo gomurio ir antgerklio.
Galvijų burnos prieangio gleivinė turi konusinius (kūginius) spenelius, kiaulių prieangio gleivinė lygi.
Lūpos – odos ir raumenų raukšlės. Lūpų paviršiniame sluoksnyje yra švelnių dengiamųjų ir juntamųjų plaukų. Po oda esantis raumeninis sluoksnis sudarytas iš žiedinio burnos raumens. Iš vidaus ant lūpų esanti gleivinė – odos tęsinys iš daugiasluoksnio plokščiojo epitelio.
Žandai – jų sandara tokia pati kaip lūpų, tik gleivinėje ties lūpų kampais yra spenelių pavidalo išaugų, kurios mintančių grubiu pašaru gyvulių suragėja ir prilaiko pašarą.
3. Seilių liaukos;
Jos išskiria seiles, kurios suvilgo pašarą ir paruošia virškinimui. Jose esantis fermentas ptialinas skaido krakmolą į cukrų. Liaukos skirstomos į didžiąsias ir mažąsias seilių liaukas. Mažosios vadinamos pagal lokalizacijos vietą (pvz., lūpų, liežuvio, žandų), didžiosioms priskiriamos paausinės, žandinės ir poliežuvinės liaukos.
4. Liežuvis, kietasis ir minkštasis gomuriai;
Dorsalinę burnos sieną sudaro kietasis ir minkštasis gomuriai. Kietasis gomurys turi raukšles, kurių skaičius priklauso nuo gyvulio rūšies. Galvijai turi 16-18 raukšlių, kiaulės – 23-25. Minkštasis gomurys yra kaudaliau kietojo gomurio. Tai gleivinės raukšlė, dalijanti priekinę ryklės dalį į burninę ir nosinę dalis. Tarp minkštojo gomurio ir liežuvio šaknies esanti anga vadinama žiotimis. Ji jungia burnos ertmę su rykle. Galvijų ir kiaulių minkštasis gomurys nesiekia liežuvio šaknies ir neuždaro žiočių, todėl šie gyvuliai gali laisvai kvėpuoti pro burną.
Liežuvis – raumeninis organas, gulintis...
Šį darbą sudaro 5800 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!