Pirmoje referato dalyje apžvelgiamas fizinių asmenų civilinis teisnumas, jo atsiradimas ir išnykimas, turinys.
Antra dalis platesnė, čia apžvelgiamas civilinis veiksnumas, jo atsiradimas ir išnykimas, emancipacija, jos procesas.
Trečioji referato dalis taip pat susijusi su veiksnumu, tačiau čia aptariamas fizinio asmens pripažinimas neveiksniu arba ribotai veiksniu.
Šio referato tikslas – susipažinti, kas yra civilinis teisnumas ir veiksnumas, kokios teisės normos reglamentuoja jų įgijimą, panaikinimą.
1. Civilinio teisnumo samprata, atsiradimas bei išnykimas, jo turinys, teisnių normų taikymas užsienio piliečiams bei asmenims be pilietybės.
2. Civilinio veiksnumo samprata, nepilnamečių iki keturiolikos bei nepilnamečių nuo keturiolikos iki aštuoniolikos metų civilinis veiksnumas, emancipacija, teisnių normų taikymas užsienio piliečiams bei asmenims be pilietybės.
3. Neleistinumas apriboti fizinių asmenų civilinį teisnumą ar veiksnumą įstatymuose nenumatytais pagrindais.
4. Fizinio asmens pripažinimas neveiksniu, veiksnumo apribojimas.
1. FIZINIŲ ASMENŲ CIVILINIS TEISNUMAS
1.1. Fizinių asmenų civilinio teisnumo samprata
Fizinių asmenų teisnumas yra galėjimas turėti civilines teises ir pareigas (civilinis teisnumas) pripažįstamas visiems fiziniams asmenims.
Teisnumas yra bendroji teisės kategorija, apibūdinanti asmens teisinį statusą. Teisinių santykių subjektu gali būti tik teisnus asmuo, nes teisės požiūriu neteisnus asmuo negali turėti teisių ir pareigų. Civilinis teisnumas negali būti atimamas ar perleidžiamas, nes tik teisnus asmuo gali tapti teisinių santykių subjektu. LRCK komentare pabrėžiama, kad teiginys, jog asmuo pasižymi civiliniu teisnumu dar nereiškia, kad jis turi konkrečių civilinių teisių ir pareigų. Jų įgijimas priklauso nuo kitų teisinių aplinkybių. Civilines teises ir pareigas galima įgyti, pavyzdžiui, sandorių pagrindu. Be to, tam tikrų civilinių teisių ar pareigų asmuo gali įgyti tik teisės normų numatytomis sąlygomis arba tik teisės normų nustatyta tvarka. Šias sąlygas gali nustatyti tiek privatinės tiek viešosios teisės normos.
Civilinis teisnumas pripažįstamas tiek Lietuvos piliečiams, tiek užsienio valstybių piliečiams ir asmenims be pilietybės be jokių skirtumų (CK 1.15 str.). Tačiau įstatymai gali numatyti išimtis, kai užsienio piliečių ir asmenų be pilietybės civilinis teisnumas gali būti ribojamas.
Remiantis lygiateisiškumo principu (Įstatymui, teismui ir kitoms valstybės institucijoms ar pareigūnams visi...
Šį darbą sudaro 6335 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Kiti darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!