Elitas ir lyderystė yra aktualu daugelyje sričių. Viena iš jų – politika. Politikoje šios sąvokos atsirado ganėtinai neseniai palyginus su kitomis sritimis. Ši tema aktuali, nes mūsų visuomenėje šiomis sąvokomis dažnai remiamasi valstybės valdyme. Dabartinėje šalies situacijoje elito samprata dažnai vertinama neigiamai, ypač politinis elitas. Šis žodis siejamas su pinigų ir valdžios troškimu, būtent dėl to man atrodo reikšminga apžvelgti visa tai išsamiau.
Šio darbo tikslas – paanalizuoti elito ir lyderystės sąvokas. Mano darbo uždaviniai – panagrinėti elito sampratą, aptarti elito teorijos įkvėpėjus, aptarti elitologijos tėkmes, lyderystės sampratą, požiūrius į lyderystę,taip pat – elitą Lietuvoje.
Rašydama šį darbą remsiuosi Kęstučio Masiulio ir Tado Sudnicko knyga „Elitas ir lyderystė“ , Jūratės Novogrockienės knyga „Politikos mokslo pagrindai“ , taipogi Irminos Matonytės straipsniu „Pokomunistinės Lietuvos elito vertybinių orientacijų kaita 1990 – 2000 m.
Žodis „elitas“atsirado dar XVIa. ,tais laikais jis buvo vartojamas apibūdinti brangias bei vertingas prekes,dažniausiai audinius. Į politinę literatūrą šis žodis atėjo kiek vėliau.
Išvertus iš prancūzų kalbos žodis „elitas“ reiškia rinktinę visuomenės dalį, kuri tam tikru atžvilgiu išsiskiria iš kitų. Kaip teigia elitologijos doktrina: bet kurioje visuomenėje egzistuoja gyventojų mažuma, kuri priima pagrindinius sprendimus. Teigiama, jog šios mažumos egzistavimas visiškai nesusijęs su politiniu rėžimu, dominuojančiu vienoje ar kitoje valstybėje.
Taip atsitinka dėl materialinių bei dvasinių išteklių trūkumo, taip pat dėl egzistuojančių žmonių sugebėjimų skirtumų. Galios pasiskirstymas neatsiejamas ir nuo nelygybės, kuri dažniausiai reiškiasi skirtingų išteklių turėjimu.
Elito sąvoka pradėta nagrinėti dar Senovės Graikijoje. Todėl kaip elito teorijų ankstyvieji pradininkai yra minimi ir filosofai Platonas, bei Aristotelis. Taipogi prie elito teorijos priskiriami ir Italijos Renesanso mąstytojas Niccolo Machiavelli, kuris manė, kad dauguma paklūstančiųjų valdžia visai nesidomi ir tik retais atvejais yra politiškai aktyvūs. Vėliau elito teorijai būdingų minčių paskleidė ir švietimo epochos filosofai : Auguste‘ as Comte‘ as, Voltaire‘ as, Saint-Simonas, Condorcet.
Elito teorijoje visuomenė išskiriama į dvi dalis: elitą ir mases, kurios elito teorijose plačiau neaptariamos.
Elito teorijos...
Šį darbą sudaro 1526 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Kiti darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!