Suprantama, kad elitui nepriskiriamas kiekvienas Lietuvos gyventojas ir ne kiekvienam lemta juo tapti. Po šiuo pavadinimu slypi „išrinktieji“, kurie kitų visuomenės narių atžvilgiu turi tam tikrą pranašumą. Tą pranašumą lemia įvairūs aspektai, tarp kurių svarbų vaidmenį vaidina išsimokslinimo lygis, profesinis statusas, ekonominis pranašumas. Elitu tampa ir tie, kurių siūlomi kriterijai geriausiai atspindi laiko dvasią ir viešąją nuomonę. Taigi esama abipusės masių ir elito priklausomybės formuojant elgesio, mąstymo, patrauklumo normas ir kriterijus.
Mano manymu, „tikrojo“ ar „tariamo“ elito buvimas turi milžiniškos įtakos visokeriopam visuomenės gerbuviui, todėl elito, kaip labai reikšmingos visuomenės dalies analizavimas, jo buvimo ar nebuvimo priežasčių nustatymas, yra labai svarbus.
Mintys bei idėjos apie visuomenės elitą, jo atsiradimą, sudėtį bei reikšmę buvo keliamos jau senovėje, eilę metų analizuojamos moksliniu požiūriu ir tai tik įrodo bei patvirtina elito svarbą.
Darbo tikslas. Naudodamasi įvairia literatūra, nagrinėjančia elito teorijas, bei medžiaga, atspindinčia įvairių visuomenės sluoksnių nuomonę apie Lietuvos elitą, šiuo darbu sieksiu išanalizuoti elito teorijas, rūšis ir, svarbiausia, jo vaidmenį Lietuvos visuomenėje, politinėje, ekonominėje, kultūrinėje bei dvasinėje plotmėje.
ELITO SAMPRATA
Norint išsiaiškinti elito reikšmę visuomenei, pirmiausiai reikėtų suprasti, kas yra elitas, kokios elito rūšys egzistuoja šiuolaikinėje visuomenėje, kokia jo sudėtis ir veiksniai apsprendžiantys elito susidarymą.
Elito sampratos atskleidimas yra atskaitos taškas siekiant išsiaiškinti, kas sudaro elitą ir kokios teorijos įtakojo jo atsiradimą.
Idėjos apie visuomenės susiskirstymą į valdančiuosius ir minią, aristokratiją ir prastuomenę, aukščiausius ir žemiausius buvo keliamos jau senovėje. Bene nuosekliausią pagrindimą toms idėjoms davė Konfucijus, Platonas, Makiavelis, Nytčė ir kt.
Šiuolaikinė klasikinė elito teorijos koncepcija susiformavo XIX a. pabaigoje – XX a. pradžioje italų mąstytojų Gajatano Moscos (1858-1941), Vilfredo Pareto (1848-1923) ir vokiečių sociologo Roberto Michelso (1876-1936). Elitologijos pradininku laikomas italų mokslininkas V. Paretas, pagarsėjęs tiek ekonomikos, tiek ir sociologijos darbais. V. Paretas į sociologijos ir politologijos žodynus įvedė žodžio elitas reikšmę.
Terminas elitas kilęs iš prancūzų kalbos žodžio élite – „geriausieji“, „rinktiniai“, „valdančioji viršūnė“, „valdantysis sluoksnis“. Terminas elitas...
Šį darbą sudaro 3712 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!