Didingumo samprata yra labai nevienareikšmis dalykas. Jį tiksliai apibūdinti yra labai sunku, tai nėra konkretus žodis, kurį nusakyti užtenka kelių sakinių. Vienaip ji suprantama nagrinėjant gamtos grožį, antraip santykyje su žmogumi bei visai kitaip architektūroje. Tai toks pat abstraktus žodis kaip ir grožis, meilė, skaičius ir t.t. Tai jausmas, kurį kaip ir bet kurį kitą apibūdinti labai sunku.
Mes pasirinkome didingumo sampratą atskleisti per architektūros kategorijas – per pastatų, o tiksliau bažnyčių grožį. Apsvarsčiusios, nusprendėme šiam tikslui išskirti: Vilniaus Arkikatedrą Baziliką bei Kauno Kristaus prisikėlimo bažnyčią. Tai, mūsų nuomone, bene ryškiausi, didžiausių Lietuvos miestų architektūros kūriniai, svarbūs pristatinėjant miesto kultūrinį, estetinį veidą.
Tad referato pradžioje trumpai pateiksime didingumo sampratos pavyzdžius, apibrėžtus skirtingose epochose gyvenančių žmonių ir palyginsime, ar jo reikšmė labai pakito. Savo darbe bandysim bažnyčių didingumą atskleidti pasitelkdamos minėtais Kauno ir Vilniaus statiniais.
Iš pradžių Kantas pateikia grynai formalų apibrėžimą: didinga tai, palyginti su kuo visa kita yra menka. Samprotaujama taip: didingumo suvokimas visada susijęs su tam tikru jaudinimusi, kuris kyla stebint objektus, matmenimis arba jėga pranokstančius mums įprastą mastą. “Jų reginys tuo patrauklesnis, kuo labiau jis baugina, jeigu tik mes patys esame saugūs; ir tuos objektus mes noriai vadiname didingais, nes jie sustiprina įprastą sielos galią ir leidžia aptikti savyje visiškai kitokį sugebėjimą priešintis, kuris suteikia mums narsumo pasigalynėti su regimąja gamtos visagalybe”.
Didingumas tai įprasto mato pažeidimas, kartu jis turi savo matą.
Didingumas – tai, kas daro didų; bebaimis požiūris į tai, kas baisu, baimės įveikimas ir moralinis pasitenkinimas dėl to. Didingumas yra trijų nuoseklių vaizdinių – 1) objektyvios fizinės galios, 2) mūsų objektyvaus fizinio bejėgiškumo, 3) mūsų subjektyvaus moralinio pranašumo – padarinys.
Sprendimas apie didingumą reikalauja kultūros, ir net labiau negu sprendimas apie grožį. Ir išlavintos vaizduotės. (Grožis vaizduotę susieja su intelektu, o suvokiant didingumą vaizduotė susijusi su protu – elgesio įstatymų leidėju.) Todėl nereikia baimintis, kad didingumo jausmas susilpnės susidūrus su...
Šį darbą sudaro 1458 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Kiti darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!