Dialektologija (dialektos “tarmė” + logos “žodis”) – tai mokslas, tyrinėjantis tarmes. Tarmių tyrinėtojai, vadinami dialektologais. Lietuvių kalba, kaip ir be kuri kita kalba, yra suskilusi į tarmes. Įvairiose Lietuvos vietose galima pastebėti daug visokių skirtumų nuo bendrinės kalbos. Vienur tie skirtumai nedideli, kitur jų yra tiek daug, kad labai sunku suprasti tarmiškai kalbantį žmogų (o kartais net visai neįmanoma).Ir tarpusavyje, ir nuo bendrinės kalbos tarmės skiriasi: fonetika ( nevienodai tarimai ir pakeičiami tie patys garsai); morfologija (nevienodai sudaromi ir kaitomi žodžiai); sintakse (skiriasi sakinių konstrukcija); žodynu ( kiekviena tarmė turi savitų žodžių). Dialektologijos tyrinėjimo objektas – tarmės, o uždavinys – ištirti ir aprašyti tarmių ypatybes. Dialektologai tiria ir aprašo tarmių garsinę sistemą, sudaro gramatikas, žodynus. Dialektologams taip pat rūpi išsiaiškinti tarminių reiškinių atsiradimą bei nustatyti, iš kur ir dėl kokių priežasčių tie reiškiniai kilo. Taigi dialektologija tiria gyvąją liaudies kalbą (tarmes) ir visą jos įvairumą. Skiriamos dvi dialektologijos atmainos: aprašomoji ( ji tiria kalbas sinchroniškai, aprašo tam tikro laikotarpio tarmės būklę, jos sistemą); istorinė ( ji tiria tarmių susidarymą bei raidą).
Tarmės parastai tiriamos 2 būdais: Tiesioginio stebėjimo metodu; Netiesioginio stebėjimo metodu (anketiniu). Lietuvių dialektologai dažnai tiria tarmes tiesioginio stebėjimo metodu: tyrinėtojas pats vyksta į tiriamąją tarmę ir užrašinėja reikalingus duomenis. Šiuo metodu tarmės tyrinėjamos lėčiau, tačiau surenkami patikimesni ir tikslesni duomenys. Tarmių tyrinėtojui labai svarbu susirasti gerą tarmės atstovą (informantą) - asmenį, kurio kalbos duomenys bus užrašinėjami. Geriausiai tinka tokie žmonės, kurie gimė ir augo toje vietovėje ir kurių tėvai bei seneliai buvo vietiniai žmonės. taip pat pageidautina, kad asmens šeimoje nebūtų kitų tarmių atstovų. Dažniausiai stengiamasi pasirinkti kuo senesnį žmogų, nes vyresnioji karta būna mažiau paveikta bendrinės kalbos įtakos ir geriau išlaikius tarmę. Paprastai stengiamasi duomenis rinkti ne iš vieno, bet iš kelių ar keliolikos asmenų. Vertingiausi tarmės duomenys yra tada, kai jie užrašomi, iš šalies klausantis tarmės atstovų...
Šį darbą sudaro 2992 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Kiti darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!