Darbas – tai žmogaus veikla, jo fizinių ir protinių sugebėjimų realizavimas siekiant gauti materialinių ir dvasinių vertybių. Darbu sukuriamas visuomenės ekonominis pagrindas ir tik juo kiekvienam žmogui yra suteikiama galimybė realizuoti save, realizuoti savo vietą ir pripažinimą tarp visos visuomenės. Pati sąvoka “darbas” nėra teisinė, tai socialinė sąvoka, apibūdinama kaip tam tikra tikslinga žmogaus veikla. Į darbo procesą įeina keli elementai, kuriuos sujungus vyksta darbas.
Visų darbo teisių ar pareigų atsiradimas, pasikeitimas ar pasibaigimas lemiamas tam tikrų veiksnių. Darbo teisės ir pareigos gali atsirasti, pasikeisti ar pasibaigti kaip tiesioginis įstatymo taikymo padarinys ar iš įstatymo kilusiais išvestiniais pagrindais, kaip antai: darbo, kolektyvinės ar kitos sutartys, teismo sprendimai, administraciniai aktai, padaryta žala ar kiti veiksmai ir įvykiai. Darbo teisės ir pareigos gali kilti tiesiogiai iš Lietuvos Respublikos darbo kodekso1 (toliau – Kodekso, DK) ar kitų įstatymų, t. y. darbo teisinių santykių subjektai neturi atlikti papildomų veiksmų tokioms teisėms ar pareigoms įteisinti.
Pavyzdžiui, nuo įmonės, įstaigos, organizacijos ar kito organizacinio padalinio įsteigimo momento atsiranda darbdavio teisinimas ir veiksnumas (DK 14 str. l d.), nuo darbo tarybos sudarymo momento darbdaviui atsiranda pareiga gerbti darbuotojų atstovų teises ir netrukdyti jiems veikti (DK 23 str, l d. l p.). Darbo teisės ir pareigos, atsirandančios remiantis sutartiniais teisiniais santykiais, yra esminė darbo teisinių santykių reguliavimo dalis.
Negalima pasiekti teisingumo tenkinant tik vienos grupės arba vieno asmens interesus ir kartu neigiant kitų interesus. Elgiantis vienašališkai būtų ignoruojama humaniškoji teisės paskirtis, didėtų socialinių konfliktų galimybė. Teisė negali remtis vien tik daugumos ar mažumos interesais, todėl teisėkūroje turi būti siekiama derinti interesus panaudojant optimalias šalių susitarimo galimybes.
Be valstybės aukščiausiosios valdžios valios išraiškos, t. y. įstatymo, praktiškai neįmanomas nė vienas svarbesnio visuomeninio reiškinio atsiradimas, vystymasis ir teisėtas egzistavimas.
Pagrindinis LR Darbo kodekso, kuris įsigaliojo 2003 m. sausio 1 d., bruožas yra socialinės partnerystės įteisinimas įgyvendinant teisė į darbą, nustatant, kad „ji įgyvendinama derybų ir...
Šį darbą sudaro 5384 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!