1. Istorinis kontekstas (Kodėl D. Kuolys lygina I. Kantą ir K. Donelaitį?).
Donelaitis ateina iš 18 apšvietos amžiaus. Iš Karaliaučiaus universiteto, iš tos intelektualinės aplinkos, kuri brandino Imanuelį Kantą, kurioje buvo brėžiamos modernybes mūsų dabartinio pasaulėvaizdžio. Ateina jis su savita programa, su unikalia patirtimi. Karaliaučiaus universitetas 18 a. išleido du iškilius intelektualus – I. Kantą ir K. Donelaitį. Kantas kūrė egzistencines atramas moderniam žmogui, brėžė pasaulio tautų taikos viziją, o Donelaitis rinkosi tuo metu soc. labiausiai pažemintą Prūsijos karalystės bendriją, į nelaisvę, į baudžiauninkus, lietuvių bendruomenes. Rūpinosi jų likimu ir išlikimu. Taigi lygina dėl to, nes jie yra to paties amžiaus intelektualai, taip pat iš to paties universiteto.
,,Intelektualas, kuris sąmoningai ėjo prie labiausiai užguitų, dalinosi jų dalia“.
Remiasi citata, kad parodytų kaip tuo metu buvo vertinamas K. Donelaitis ir, kad mus išmokytų K. Donelaitį laikyti Europos intelektualu, o ne kaimo kunigu.
Kristijonas Donelaitis – vienas įžymiausių lietuvių rašytojų pasaulietinio turinio literatūros pradininkas, padėjęs pagrindus realistinei krypčiai. Jis gimė 1714 m. Lazdynėlių kaime, Gumbinės apskrityje, laisvųjų valstiečių šeimoje. Nors ir sunkios buvo gyvenimo sąlygos, Donelaičių vaikai veržėsi į mokslą, į amatus. Kristijonas Donelaitis mokėsi Karaliaučiaus katedros mokykloje, vėliau įstojo į Karaliaučiaus universitetą, kuriame tuo metu buvo daugiausia ruošiami protestantų dvasininkai – pastoriai. Čia buvo mokomas tikybinių dalykų – teologijos ir senųjų bei naujųjų kalbų. K. Donelaitis išmoko lotynų, graikų, vokiečių kalbas. Kai baigė studijas, buvo paskirtas Stalupėnų kantoriumi. 1743 m. jis buvo paskirtas pastoriumi į Tolminkiemį. Ten gyveno iki mirties, pažindamas valstiečių baudžiauninkų vargus ir rūpesčius. Mirė 1780 m., sulaukęs 67 metų. Palaidotas Tolminkiemio bažnyčioje. Donelaitis Tolminkiemyje atstatė sudegusią mokyklą, savo lėšomis pastatė pastorių našlių prieglaudos namus. Buvo darbštus, rūpestingas, turėjo gabumų mechanikos ir optikos srityje: darė barometrus, termometrus, tekino stiklą, gamino fortepijonus.
Sako, jog iki šiol tai yra mįslingi tekstai, iki galo dar neperskaityti. Paaiškina, kad galima suprasti, kad tekstas ne kartą buvo perrašinėjamas,...
Šį darbą sudaro 715 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!