CIVILINĖ ATSAKOMYBĖ. JOS RŪŠYS.
Žmonių bendruomenėje egzistuojantys santykiai tarp žmonių - visuomeniniai santykiai. Tie visuomeniniai santykiai, kurie sureguliuoti teisės normomis - teisiniai santykiai.
Jau senovės Romos teisininkai visas pozityviosios teisės normas skirstė į dvi dideles grupes: į viešąją teisę ir privatinę teisę.
Svarbiausia privatinės teisės šaka - civilinė teisė.
Civilinė teisinė atsakomybė yra viena iš prievartos poveikio priemonių, taikomų teisės pažeidėjui. Ji pasireiškia neigiamų turtinių pasekmių sukėlimu teisės pažeidėjui. Civilinę atsakomybę numato visų valstybių civiline teisė. Šiems klausimams daug dėmesio skiria civilinės teisės teorija. Teoriškai ir praktiškai didelę reikšmę turi V. Mikelėno monografija „Civilinės atsakomybės problemos: lyginamieji aspektai“. Ji skirta užsienio valstybių lyginamajai teisėtyrai, civilinės atsakomybės problemų analizei ir naudinga ruošiant Lietuvos civilinius įstatymus. (2)
Darbo tikslas: Susipažinti su civilinės atsakomybės samprata bei išnagrinėti jos rūšis.
Darbo uždaviniai:
1. Nustatyti ar ikisutartinė atsakomybė tikrai gali būti civilinės atsakomybės rūšimi.
2. Išsiaiškinti kokiais būdais gali būti paskirstomas žalos atlyginimas tarp šalių atsiradus civilinei atsakomybei.
3. Išsiaiškinti kokie yra sutartinės ir deliktinės atsakomybių panašumai ir skirtumai.
1. Civilinė atsakomybė. Civilinės atsakomybės rūšys
Civilinė atsakomybė - tai turtinė prievolė, kurios viena šalis turi teisę reikalauti atlyginti nuostolius (žalą) ar sumokėti netesybas (baudą, delspinigius), o kita šalis privalo atlyginti padarytus nuostolius (žalą) ar sumokėti netesybas (baudą, delspinigius).
Civilinė atsakomybė gali būti: sutartinė, deliktinė ir ikisutartinė.
Sutartinė civilinė atsakomybė yra turtinė prievolė, kuri atsiranda dėl to, kad neįvykdoma ar netinkamai įvykdoma sutartis, kurios viena šalis turi teisę reikalauti nuostolių atlyginimo ar netesybų (sumokėti baudą, delspinigius), o kita šalis privalo atlyginti dėl sutarties neįvykdymo ar netinkamo įvykdymo padarytus nuostolius arba sumokėti netesybas (baudą, delspinigius).
Deliktinė civilinė atsakomybė yra turtinė prievolė, atsirandanti dėl žalos, kuri nesusijusi su sutartiniais santykiais, išskyrus atvejus, kai įstatymai nustato, kad deliktinė atsakomybė atsiranda ir dėl žalos, susijusios su sutartiniais santykiais. (1).
Šių atsakomybių rūšių skirtumai yra tokie:
1. Skirtingas atsiradimo pagrindas, tai yra sutartinė CA atsiranda pažeidus sutartį, o deliktinė CA atsiranda ne sutarties, o delikto1 pagrindu. Kartais...
Šį darbą sudaro 3389 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!