Atliko: SM 8/5 gr. stud.
Būtinasis reikalingumas – „tai veiksmai, kuriais asmuo priverstas padaryti žalos dėl to, kad siekia pašalinti jam pačiam, kitiems asmenims ar jų teisėms, visuomenės ar valstybės interesams gresiantį pavojų, išvengdamas gresiančios didesnės žalos atsiradimo žalą patyrusiam ar kitam asmeniui, jeigu žalos padarymas tomis aplinkybėmis buvo vienintelis būdas išvengti didesnės žalos. Teismas, atsižvelgdamas į bylos aplinkybes bei sąžiningumo ir teisingumo kriterijus, gali įpareigoti atlyginti žalą asmenį, kurio interesais veikė žalą padaręs asmuo.“ ( )
Būtinasis reikalingumas turi atitikti šias sąlygas:
• Pavojus turi būti realus;
• Pavojus yra neišvengiamas;
• Pavojaus negalima pašalinti kitais būdais, kaip tik padarant žalą teisės saugomiems interesams;
• Padaryta žala turi būti mažesnė nei išvengiamoji žala.
Būtinasis reikalingumas pateisinamas tik esant visoms šioms sąlygoms. Jei nėra bent vienos sąlygos, už padarytą žalą traukiama baudžiamojon atsakomybėn.
Tiksliai būtinojo reikalingumo institutą apibūdino Hėgelis savo klasikiniame veikale “ Filosofijos teisės apmatai “ : “ jeigu , pavyzdžiui , gyvybė gali būti palaikoma pavogiant kąsnelį duonos , tai tuo , teisybe , pažeidžiama nuosavybė kito asmens , bet būtų neteisinga šitą įvykį vertinti , kaip įprastą vagystę. Jeigu , žmogus , kurio gyvybei gresia pavojus , nebūtų leidžiama elgtis taip , kad galėtų išsaugoti ją , jis būtų pasmerktas kaip “beteisis “ ir tokiu būdu visas jo gyvenimas neigtų jo laisves. Gyventi būtina tik dabartimi , ateitis ne absoliuti ir paremta atsitiktinumais . Todėl tik reikalingumas betarpiškai dabar , gali pateisinti neteisėtą poelgį, nes jo neatlikime būtų neįvykdyta teisė ,be to aukščiausias, tai yra pilnas neigimas būties laisvės. “(G.W.F. Hėgelis, „Teisės teorijos apmatai“, Vilnius,2000m.)
1.1 Būtinojo reikalingumo teisėtumo sąlygos
Iš būtinojo reikalingumo apibrėžimo ( BK 15 str.) matome , kad būtinasis reikalingumas, kaip aplinkybė šalinanti baudžiamąją atsakomybę galime išreikšti dviem aspektais – tai gresiančiu “pavojumi“ ir “negalėjimas pašalinti šio pavojaus kitaip nei padarant žalą“. Tuo remdamasis V.Piesliakas sako knygoje išskyrė šias būtinojo reikalingumo teisėtumo sąlygas susijusias...
Šį darbą sudaro 2394 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Kiti darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!