18. Insulinas: supratimas apie struktūrą, receptoriai, veikimo mechanizmas. Insulino rūšinis specifiškumas, gavimo būdai. Cukrinis diabetas.
Supratimas apie struktūra: sudarytas iš 51 amino rugšties liekanos, kurios sudaro 2 grandines(A ir B). A grandine sudaro – 21, o B – 30 a.r. A ir B grandinės yra sujungtos disulfidinėmis jungtimis tarp A7 B7, ir A20 B19. Trečia disulfidinė jungtis yra A polipeptidinėje grandineje tarp 6 ir 11 a.r.liekanų. (A6 ir A11). Šių disulfidinių jungčių vietos yra pastovios.
Insulino receptorius:insulino receptorių yra daugelyje ląstelių plazminese mambranose. Didėjant insulino koncentracijai insulino receptorių skaičius mažėja. Receptorius yra glikoproteinas ir yra sudarytas iš dviejų subvienetų(2α ir 2β ) sujungtų tarpusavy diulfidinėmis jungtimis. Kiekvienas receptoriaus subvienetas turi tam tikrą struktūrą ir atlieka atitinkamą funkciją. α – subvienetas yra ląstelių taikinių membranų išoriniame paviršiuje. Jį sudaro polipptidinė grandinė iš 719 am, rūgšč., šis domenas prijungia insuliną. β - subvienetas yra transmembraninis baltymas, sužadinantis signalą. Jo polipeptidinė grandinė sudaryta iš 620 am., rūgšč. Citoplazminei β-subvieneto daliai būdingas tirozinkinazinis aktyvumas, šis subvienetas turi autofosforilinimo sritį, t.y. veikia kaip proteinkinazė.
Veikimo mechanizmas: Prisijungus insulinui prie α- subvieneto receptorius yra aktyvinamas: kinta jo konformacija ir fosforilinamos β- subvieneto citoplazminėje palyje esančios tirozino liekanos(autofosforilinimas). Aktyvus fosforilintas receptorius toliau kaskadiškai fosforilina viduląstelinius baltymus, t.y. vyksta fosforilinimo reakcijų kaskada. Šio fosforilinimo rezultatas – daug trumpalaikių insulino poveikių (pvz.: gliukozės pernaša į ląsteles) ir ilgalaikių (pvz.: ląstelių diferenciacija ir augimas). Veikiant insulinui vienų baltymų treonino ir serino liekanos yra fosforilinimos, kitų defosforilinamos. Todėl vieni fermentai yra aktyvinami o kiti slopinami.
Gavimo būdai: 1) Pusiau sintetinis, kai kiaulės insuline C galo alaninas pakeiciamas treoninu, 2)Genu inžinerijos metodais. Sintezė žmogaus organizme: Langerhanso salelių b ląstelės sintetina preproinsuliną, kuris katalizuojant proteazėms virsta proinsulinu, o jis insulinu. Insulinas kaupiamas granulėsecitoplazmoje ir gali but išskiriamas egzocitozės būdu. Insulinas yra suskaidomas veikiant insulinazei, kuri randama kepenyse, inkstuose. Gyvavimo pusperiodis 3-10 min. Skatina išsikyrimą: 1) Gliukozė. Kasos...
Šį darbą sudaro 7219 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Kiti darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!