Didelių jėgų veikiamos ir greit judančios viena kitos atžvilgiu variklio detalės trinasi viena į kitą. Šią trintį galima sumažinti, įleidus į jų tarpą alyvos. Tai atlieka tepimo sistema. Nuo šios sistemos priklauso variklio ilgaamžiškumas.Tepimo sistema tiekia alyvą tarp besitrinančių detalių, šalina dilimo produktus nuo trinties paviršių, valo alyvą, palaiko optimalią alyvos temperatūrą. Be to, ji mažina variklio galios nuostolius dėl trinties, gerina cilindrų ir stūmoklių sandarumą, aušina variklio detales, saugo jas nuo korozijos.
Pasipriešinimas, kylantis kliūvant už detalių paviršių nelygumų, kai slysta arba rieda vienas kūnas kito paviršiumi, vadinamas trintimi. Slydimo trintis gali būti sausoji, skysčio, pusskystė arba pussausė ir ribinė. Jei besitrinančios detalės netepamos, trintis vadinama sausąja. Esant skysčio trinčiai, apkrovą priima tarp besitrinančių detalių susidariusi alyvos plėvelė. Ji atskiria besitrinančias detalesviena nuo kitos. Kai yra ribinė trintis, apkrovą priima labai plona, molekulinė alyvos plėvelė. Šiuo atveju didesnę apkrovos dalį priima besitrinančių paviršių oksidų bei kitų cheminių junginių plėvelės. Pussausė trintis būna, kai suardoma tarp trinties paviršių esanti alyvos plėvelė. Vadinasi, atskirose besitrinančių paviršių vietose gali būti skysčio, ribinė, sausoji trintis.
Skysčio trintis gali atsirasti tada, kai yra tarpelis tarp besitrinančių detalių, sakykime, tarp veleno ir įvorės. Besisukantis veleno kakliukas velka paskui save koncentrinius alyvos sluoksnius. Alyvos sluoksnis, besiliečiantis su kakliuko paviršiumi, juda dideliu greičiu. Labiau nutolę nuo kakliuko paviršiaus alyvos sluoksniai juda vidinės alyvos trintiesjėgų veikiami. Įvorės paviršiuje alyva nejuda. Tekėdama į siaurėjantį tarpelį, ji stengiasi iš jo ištekėti. Alyvos ištekėjimui priešinasi jos trinties vidinės jėgos. Mažėjant tarpeliui tarp kakliuko ir įvorės, reikalingas didesnis slėgis alyvai išstumti. Maksimalus slėgis yra mažiausio tarpelio zonoje. Kai į tarpelį tarp kakliuko ir įvorės tiekiamos alyvos kiekis susilygina su išstumtosios iš šio tarpelio alyvos kiekiu, susidaro slėgio pusiausvyra, ir alyvos plėvelė kelia kakliuką, neleisdama jam susilieti su įvore.
Automobilių variklių tepimo sistemą sudaro šios pagrindinės dalys: alyvos karteris, imtuvas, siurblys, filtras, aušintuvas, apsauginis vožtuvas, termostatinis...
Šį darbą sudaro 1570 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!