Tropizmai – judesiai, sukelti vienašalių krypčių dirgiklių ir nukreipti į dirgiklį (teigiami) arba nuo jo (neigiami). Augaluose yra jautrių ląstelių, reaguojančių į šviesą, drėgmę, šilumą,gravitacijos lauką. Visi šie veiksniai vadinami dirgikliais. Reaguodami į dirgiklius stiebai, lapai, ūgliai, šaknys išlinksta. Išlinkimą sukelia nevienodas skirtingų augalo pusių augimas. Greičiau auganti aplenkia lėčiau augančią, augalas linksta link lėčiau augančios dalies. Tropizmai būdingi tik jauniems,augantiems augalams arba audiniams. Neturintys energijos, nuskurdę augalai beveik nereaguoja į dirgiklį. [sena]. Šoninėms šakoms, lapams ir kitiems pagiotropiniams organams būdingas skersinis tropizmas, - jie dirgiklio veikimo krypties atžvilgiu pasisuka tam tikru kampu.
Tropizmui būtina sąlyga yra kvėpavimas. Aplinkoje be deguonies tropizmų nesti. Jie taip pat neišryškėja paveikus nuodais kvėpavimo fermentus.
Tropizmai vadinami pagal juos sukėlusio dirgiklio prigimtį. Žemės traukos jėga sukelia geotropizmą, vanduo – hidrotropizmą.
Geotropizmas.
Pagrindinis stiebas paprastai auga vertikaliai aukštyn, pagrindinė šaknis – žemyn, o šoninės šakos su pagrindine ašimi sudaro tam tikrą kampą, kuris įvairių augalų rūšių skiriasi. Tokia erdvinė augalų orientacija yra reakcijos į Žemės traukos jėgą padarinys. Geotropiškai augalas išlinksta maksimalaus augimo zonoje. Šaknims ji yra 2-5 mm nuo viršūnės. Stiebuose geotropinė reakcija vyksta toliau nuo viršūnės. Be to, stiebai, reaguodami į Žemės traukos jėgą,dažnai išlinksta per daug, t.y. jų viršūnės nukrypsta nuo vertikalės. Augalo stiebo išsitiesinimas vadinamas autotropizmu.
Dėl geotropinės reakcijos augalai įsitvirtina žemėje šaknimis, jų antžeminė dalis užima palankią fotosintezei vykti erdvę, išgulę augalai vėl atsitiesia.
Augalų reakcija į žemės traukos jėgą – sudėtingas procesas, kuriam aiškinti atlikta daug tyrimų. Nustatyta, kad paguldyto augalo apatinėje dalyje auksinų, kuriems šaknys yra jautresnės, susikaupia per daug, todėl išorinė, kur auksinų mažiau, pusė auga sparčiau. Antžeminėms dalims tokia koncentracija yra stimuliuojanti ir dėlto apatinė stiebo dalis auga sparčiau, augalas atsitiesia. Laikotarpis nuo dirginimo pradžios iki augalo reagavimo augimu trunka nuo 20 min. iki 3 valandų ir vadinamas reakcijos laiku. [2]
Fototropizmas
Tai šviesos sukelti augalų organų judesiai. Didžiausią poveikį turi mėlynieji spinduliai, o...
Šį darbą sudaro 1086 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!