Visų sėklinių augalų sėklos yra apsaugotos. Gyvenimo ciklas - tai įvykių seka nuo apvaisinimo ir zigotos susiformavimo momento iki naujos gametos susidarymo. Augalams būdingos dvi vystymosi fazės - diploidinė ir haploidinė kartos, kurios keičia viena kitą.
Diploidinė karta vadinama sporofitu, kadangi ant jos išauga sporos. Sporos yra haploidinės ir joms dalijantis išauga haploidinė karta, kuri vadinama gametofitu, kadangi ji suformuoja gametas. Žiediniuose augaluose dominuoja diploidinis sporofitas. Jis yra didesnis ir ilgiau gyvena. Šią kartą vadiname augalu. Tai karta užauginanti žiedus.
Žiede susidaro dviejų tipų sporos: mikrosporos ir megasporos. Mikrogametofitas - tai žiedadulkė, kurią vėjas arba gyvūnai perneša prie megagametofito. Subrendusioje žiedadulkėje yra du neturintys žiuželių spermiai, kurie žiedadulkei dygstant, dulkiadaigiu keliauja link megagametofito, vadinamo gemaliniu maišeliu. Spermiui apvaisinus kiaušialąstę, esančią gemaliniame maišelyje, gyvenimo ciklas prasideda iš naujo.
Po apvaisinimo iš diploidinės zigotos išsivysto gemalas, kurį saugo sėklas, o šią savo ruoštu gaubia vaisius. Žiedinių augalų kartų gyvenimo ciklas yra toks, kad spermiams pasiekti kiaušialąstę nebereikalinga vandens aplinka.
• Vyrauja sporofitas (2n), po mejozės subręsta 2 rūšių jo sporos: megasoros ir mikrosporos.
• Iš sporų susidaro mikrogametofitas – žiedadulkė ir megagametofitas – gemalinis maišelis, kurie yra priklausomi nuo sporofito.
• Gemaliniame maišelyje vyksta dvigubas apvaisinimas.
• Susidaro sėkla.
Žiedinio augalo gyvenimo ciklas
Žiedo sandara
• Žiedsostis;
• Žiedkotis;
• Taurėlapis;
• Vainiklapis;
• Sėklapradis;
• Piestelė (mezginė, liemenėlis, purka)
• Kuokelis (kuokelio kotelis + dulkinė)
Žiedas lytinio dauginimosi organas
Žiedsostis – sustorėjusi žiedkočio viršūnėlė prie kurios tvirtinasi visos žiedo dalys. Jis gali būti plokščias (bijūnas), iškilas (vėdrynas, avietė, žemuogė) arba įdubęs (rasakila).
Žiedkotis – neišsišakojęs stiebas arba jo šakelė, ant kurio išauga žiedai, kartais ir lapai. Jis tvirtina žiedą prie stiebo.
Kuokelis (vyriškoji dalis) – sudarytas iš kotelio ir dulkinės. Juose susidaro žiedadulkės, kuriose bręsta vyriškosios lytinės ląstelės – spermiai.
Piestelė (moteriškoji dalis) – sudaryta iš purkos, liemenėlio ir mezginės. Jose yra sėklapradžiai, iš kurių vystosi sėklos. Sėklapradžiuose yra moteriškosios lytinės ląstelės – kiaušialąstės.
Purka – viršutinioji piestelės dalis ir tikrasis apvaisinimo organas....
Šį darbą sudaro 915 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!