1. Įrodykite, kad karaliaus valdžia ATR buvo silpna, o didžiausią įtaką valstybėje turėjo Seimas. Pateikite 4-5 pavyzdžius.
Be Seimo sutikimo karalius negalėjo skirti sosto įpėdinio, įvesti absoliutizmo; skelbti karo; didinti mokesčių; privalėjo reguliariai šaukti Seimą.
Naujai išrinktas karalius turėjo dar prieš karūnuojamas pasirašyti Henriko artikulus, kurie nustatė renkamo valdovo padėtį valstybėje.
Karalius turėjo patvirtinti išrinkimo sąlygas, kurios buvo keliamos tik jam, t.y pasirašyti Pacta Conventa.
Karalius privalėjo rūpintis bajorų teisėmis ir laisvėmis, jei joms karalius nusižengdavo, bajorai turėjo teisę bet kada pašalinti valdovą iš sosto.
Tik vieni bajorai galėjo stoti į karines sąjungas – konfederacijas, tik jie galėjo eiti aukščiausias pareigas ATR.
2. Įvertinkite Stepono Batoro nuopelnus LDK.
1579 m. Vilniaus jėzuitų kolegiją pertvarkė į Vilniaus universitetą.
Reformavo LDK kariuomenę – pradėjo telkti valstiečius į rinktinę kariuomenę; nuo kiekvieno 20 ha privalėjo eiti vienas valstietis.
Papildė kariuomenę samdytais vokiečių ir vengrų pulkais. 1579 – 1582 m. sėkmingai kariavo su Maskva ir užėmė Livoniją bei Polocką.
Rėmė Katalikų bažnyčią ir jos uolius talkininkus jėzuitus, tačiau pripažino tikėjimo laisvę.
Vilniuje įsteigė patrankų liejyklą.
Steponas Batoras paskutinis Lietuvos valdovas, kuriam valdant šalis sugebėjo pasiekti akivaizdžių laimėjimų.
II.Iš kovo 1-5 d. pamokų užduoties: Darbas su istorijos šaltiniais: užduotis vadovėlyje psl. 115-117. Remdamiesi pateiktais šaltiniais parašyti rišlų tekstą tema „LDK socialinis – ekonominis vaizdas XVI – XVII a. pr.” Rašyti naudojant visus pateiktus šaltinius.
LDK socialinis – ekonominis vaizdas XVI – XVII a. pr
XVI a. valstiečiai buvo labiausiai neprivilegijuotas ir prievolinis visuomenės sluoksnis. Galutiniu valstiečių laisvės apribojimo veiksniu tapo 1557 m. valdovo žemėse pradėta įgyvendinti Valakų reforma. Laisvųjų bendruomenininkų žemės buvo paverstos skirtiniais sklypais, laikomais už rentą, o patys valstiečiai virto nelaisvais baudžiauninkais. Taip Lietuvoje susidarė baudžiavinis lažinis ūkis, kuris galutinai įteisintas 1588 m. trečiajame Lietuvos Statute.
XVI a. pabaigoje ir XVII a. pradžioje LDK miestai patyrė ekonominį pakilimą. Tauta buvo skirstoma į tris žmonių luomus: kilmingieji, miestiečiai, žemdirbiai. Kilmingieji neužsiėmė jokiais patarnavimo darbais, atliko tik karinę tarnybą. Miestiečiai tenkino...
Šį darbą sudaro 824 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!