Kiekvienas žmogus vertina skirtingus dalykus. Vienas asmuo vertina materialines vertybes (pinigus, prabangų gyvenimą ir pan.), kitas dvasines (meilę, draugystę, sveikatą ir t.t.), trečias bendražmogiškąsias (tiesa, orumas, garbė, laisvė...).
Vertybės lydi žmogų kiekvieną jo gyvenimo dieną. Jos padeda atskirti blogus dalykus nuo gerų ir atvirkščiai. Žmogų valdo vertybių sistema. Ji labai individuali, atplaukusi iš tėvų ir protėvių, vertybės keliavo per amžius iš įvairių valstybinių ekonominių ir politinių sistemų, jos suformuotos papročių, tradicijų, asmeninių savybių, pagaliau – mūsų sveikatos būklės. Vertybės neaplenkia nei vieno žmogaus, kiekvienas asmuo tiek tiesiogiai, tiek netiesiogiai pasirenka vertybes, nustato jų prioritetus. Ne visada asmuo lieka patenkintas kai susiduria su priešingomis jam vertybėmis, o taip atsitinka dažnai, gal net kasdien, kai mes bendraujame su kitais žmonėmis, kai diskutuojame, pykstame, atviraujame. Vertybių pagalba mes judame pirmyn, planuojame, kuriame savo ateitį.
1.1. Vertybės sąvoka ir jos aiškinimai
Iš seno skiriami dvejopi žmogaus siekiai – vertybės ir gėrybės. Vertybės yra susijusios su žmogaus fizinėmis ir ūkinėmis reikmėmis, todėl dažniausiai yra konkrečios ir dalinės asmens ir gyvenimo visumos požiūriu (pvz., namas, automobilis, paskola iš banko ir pan.). Gėrybės yra vartojamos, o vertybės nulemia, kam ir kaip vartojamos gėrybės, kokią vietą žmogaus gyvenime jos užima, taigi jos susijusios su dvasinėmis žmogaus gyvenimo reikmėmis. Tam tikra prasme gėrybės gali būti lyginamos su priemonėmis, o vertybės su tikslais.
Vadinasi, vertybės nusako esminius, svarbiausius vidiniu požiūriu dalykus (pvz., laisvė, laimė ir pan.); jomis galime išreikšti savo ypatingą santykį su kitais žmonėmis (pvz., teisingumas); jos gali būti kriterijus, lyginimo matas (pvz., profesionalizmas, patikimumas); gali būti tai, kas malonu, bet gali būti susijusios ir su ypatingomis pastangomis (pvz., savęs įtvirtinimas, pripažinimas ir pan.).
Vertybės dažnai apibūdina ne tai, „kas yra realus faktas, bet kas turėtų būti“ (Kuzmickas, 2001), todėl yra neatsiejamai susijusios su idealais ir principais. Principai yra pati bendriausia žmogaus įsitikinimų forma. Vertybė atrodo tai, „kas yra aukščiau už kita“ (Kavolis, 1996:34)....
Šį darbą sudaro 7061 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!