Ląstelės yra organizmus sudarančios “plytos”, taigi, atrodytų, mažiausia gyvybės forma. Tačiau ir ląstelių viduje neretai apsigyvena dar smulkesnės ląstelės ar neląsteliniai organizmai.
Viduląsteliniai dumbliai. Kai kurių bestuburių gyvūnų rūšių ląstelėse neretai gyvena vienaląsčiai dumbliai. Viduląstelinių dumblių neretai turi sėslūs vandens gyvūnai, gyvenantys vandenyje, kur mažai planktono. Tai duobagyviai (koraliniai polipai, kai kurios hidros), dvigeldžiai moliuskai, pirmuonys. [???].
Gyvūninę ir dumblių ląsteles sieja mutualizmas - abipusiai naudingi ryšiai. Dumblio ląstelė iš gyvūninės ląstelės gauna CO2, mineralinių druskų. Sėslūs gyvūnai pasisuka ar auga taip, kad dumbliai gautų šviesos. Gyvūnas gindamas save gina ir dumblio ląsteles. Dumblio ląstelės, fotosintetindamos sau organines medžiagas, aprūpina jomis ir savo šeimininką. Gyvūno ląstelės suvirškina dumblio ląstelių perteklių.
Viduląsteliniai parazitai. Kur kas dažniau viduląsteliniai įnamiai yra parazitai, vartojantys ląstelės išteklius. Tokie įnamiai kenkia ląstelėms ir visam organizmui - sukelia ligas.
Ląstelių viduje neretai parazituoja smulkūs vienaląsčiai organizmai - bakterijos ir pirmuonys.
Chlamidijos ir riketsijos yra labai smulkios bakterijos, kurios gali daugintis tik ląstelių viduje. Jos yra obligatiniai viduląsteliniai parazitai.
Chlamidijas ir riketsijas dažniausiai platina nariuotakojai. Riketsijas pirmą kartą 1909 m. Uolėtųjų Kalnų karštine sergančių žmonių kraujyje ir šią ligą platinančiose erkėse aptiko H.Riketsas (H.T.Ricketts). Kitais metais Riketsas riketsijas aptiko dėmėtąją šiltinę platinančių utėlių žarnyne. Riketsijas pavadino Riketso pavarde, nes mokslininkas mirė užsikrėtęs jomis.
Chlamidiozė trachoma. Šia aklumą sukeliančia liga sergama tik tropikuose. Ji paplitusi Š.Amerikoje, Afrikoje, Viduriniuose Rytuose, Pietryčių Azijoje. Ši liga pirmą kartą aprašyta dar 1500 m.p.m.e. Nuo šios ligos apako Homeras ir Ciceronas. Į Europą jos sukėlėjai pateko su iš Palestinos grįžtančiais kryžiuočiais ir iš Egipto grįžtančia Napoleono armija.
Užsikrečiama per rankas, muses. Chlamidijos sukelia stiprų akių uždegimą ir susidarą ragenos randai nebepraleidžia į akį šviesos.
Chlamidiozė psitakozė. Šios ūminės ligos požymiai - karščiavimas, galvos ir raumenų skausmas, sausas kosulys ir plaučių uždegimas. Šią liga dažnai užsikrečia žmonės, auginantys karvelius, papūgas (gr. psttakos - papūga), kanarėles ir kt. dekoratyvinius paukštelius, taip pat ūkininkai, auginantys vištas,...
Šį darbą sudaro 648 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Kiti darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!