Šio referato tikslas yra kuo daugiau sužinoti apie vestuvines ir piršlybų dainas, taip pat kodėl gi jos atsirado. Sakoma, jog vestuvių dainos- pačios gražiausios, sykiu jų gausiausia visoje lietuvių dainuojamoje tautosakoje: žinoma, kad vestuvinių dainų yra užrašyta daugiau, kaip 2100, o su variantais 100000. šia tema rašė tokie tyrinėtojai, kaip Leonardas Sauka, Donatas Sauka, I. Čepienė, taip pat ir Bronė Kazlauskienė...
Pirmąsias žinias apie kai kuriuos apeiginius vestuvių veikėjus aptinkame Rytų Prūsijos XVI-XVIIa. Rašytiniuose šaltiniuose. Vertingos medžiagos apie jų vaidmenį yra Pretorijaus ir T. Lepnerio XVIIa. Vestuvių aprašuose. Žinių apie XVIIIa. vestuvininkus randame K.Donelaičio “Pričkaus pasakoje apie lietuvišką svodbą“. XIX a. Pradžios vestuvių apeigas Lietuvoje ir jų atlikėjus gana plačiai aprašė L. Jucevičius ir S. Daukantas. Nuo XIX a. vidurio spaudintuose nevienodos apimties vertės aprašuose minimi įvairiems regionams būdingi apeiginiai personažai. Valančius „Palangos Juzė“ pateikė du XIX a. vidurio vestuvių variantus- aukštaitiškąjį ir žemaitiškąjį, kurie leidžia palyginti regioninius vestuvininkų vaidmenų savitumus. A. Juška „Svotbinėje rėdoje“ plačiai apibūdino praėjusio šimtmečio velnioniškų vestuvių veikėjus, nusakė, ką kuris veikia ir aprašė kai kuriuos papročius, būdingus Pušaloto apylinkių vestuvėms. Į piršlio- ekonominio sandėrio vykdytojo- pareigos XIX a. pabaigos vestuvėse atkreipė dėmesį S. baltromaitis. Nemažai vestuvių aprašų anotacijų 1915 ir 1947 m. paskelbėD. Zeleninas.
Verstuvių ir piršlybų dainos yra skirstomos į dalis ir epizodus: I dalis-piršlybos (pažintumės, piršlybos, žvalgytuvės, sutartinės, sužadėtuvės, kvietimas į vestuves): II dalis-vestuvės(mergvakaris, jaunojo išleistuvės, sutiktuvės, jaunųjų išvykimas į jungtuves ir sugrįžimas, vadavimas, išvažiavimas į jaunojo pusę, sutiktuvės, prikeltuvės, gaubimas, marčpietis, pabaigtuvės). III dalis-sugrįštuvės (sugrąžtai ir atgrąžtai).
Taigi taip yra skirstomos vestuvių ir piršlybų dainos. O atskiri papročių ir apeigų epizodai savo ruožtu susideda iš galybės įvairių veiksmų, turinčių religinę, ūkinę arba žaidybinę reikšmę.
Gali Kauną
Pamatyti,
Gali Kauną
Pamatyti,
Kaune žmones
Suskaityti“.
Kai kuriose vietose tas dainas ryškiau išskiria priedainis „ačiū,ačiū“ , „ačiū jam“ ir panašiai. Todėl šios dainos vadinamos „ačiavimasis“.
Kitą ryškų vestuvių dainų žanrą sudaro VESTUVININKŲ APDAINAVIMAI. Dauguma jų-komiški. Jais...
Šį darbą sudaro 1298 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!