• Baltų gentys, besivertusios žemdirbyste, per tūkstantmečius sukaupė daug žinių apie dangaus šviesulių judėjimo ryšį su gamtos reiškiniais. Visa tai panaudojo gyvenimo tėkmei. Tradicinės gyvensenos prioritetai lėmė kalendoriaus pobūdį, išryškino metų rato šventes: Kalėdos, Užgavėnės, Velykos, Jurginės, Sekminės, Joninės ir kitos. Kiekviena šių švenčių turi savo dainas.
• Kalendorinių apeigų dainos – vokalinio folkloro kūriniai, atliekami per tam tikras metų šventes arba šventiniais laikotarpiais.
• Kada apeiginės dainos sukurtos, galima tik spėlioti. Akivaizdu, kad jose išnyra daug mitinės kilmės vaizdinių, atspindinčių jų kūrėjų archainę mitinę pasaulėjautą.
Kada pradėtos užrašinėti apeiginės dainos, vienareikšmiškai atsakyti neįmanoma. Lietuvių dainos pradėtos užrašinėti XIX a. pradžioje. Tačiau pirmuose dainų rinkiniuose nedaug buvo kalendorinių dainų. Tikėtina, kad jos buvo atliekamos tik tam tikru metu – per šventes, ir tik tada buvo galima užrašyti.
• Kada pradėtos užrašinėti apeiginės dainos, vienareikšmiškai atsakyti neįmanoma. Lietuvių dainos pradėtos užrašinėti XIX a. pradžioje. Tačiau pirmuose dainų rinkiniuose nedaug buvo kalendorinių dainų. Tikėtina, kad jos buvo atliekamos tik tam tikru metu – per šventes, ir tik tada buvo galima užrašyti.
• Sudėtinė apeiginių dainų dalis glaudžiai siejasi su papročiais, dažnai turėjo tam tikrą paskirtį: pvz., atliekant sūpuoklines dainas ,,prašoma” aukštų linų, Jurginių – gero rugių derliaus.
Kalendorinėse dainose apdainuojami beveik visi metų laikai, bet ryškiausiai jose atsispindi žiemos ir vasaros saulėgrąžos laikotarpiai - Kalėdų ir Rasos šventės, jų papročiai ir apeigos.
• Kalendorinėse dainose apdainuojami beveik visi metų laikai, bet ryškiausiai jose atsispindi žiemos ir vasaros saulėgrąžos laikotarpiai - Kalėdų ir Rasos šventės, jų papročiai ir apeigos.
• Buvo dainuojama ir per Užgavėnes, Velykas, Jurgines, Sekmines, bet šioms šventėms skirtų dainų nedaug yra išlikę.
Advento ir Kalėdų dainos
• Jos abi labai senos, senesnės už krikščionybę Lietuvoje.
• Jose dažniausiai apdainuojama: žiemos atėjimas, nuotakos, jaunikio rinkimas, piršlybos, ruošimasis būsimosioms vestuvėms, senų metų išlydėjimas.
• Nemažai jų šoktinės.
Advento ir Kalėdų dainose daug palyginimų, metaforų, epitetų.
• Advento ir Kalėdų dainose daug palyginimų, metaforų, epitetų.
• Bernelis...
Šį darbą sudaro 1054 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!