Nustatant maisto medžiagų reikmę arkliams bei parenkant šėrimo tipą, visuomet reikia atsižvelgti į arklio veislę, lytį, temperamentą, imitimą, atliekamo darbo sunkumą ir kitus veiksnius.
Veislinė kumelė gali buti: nekumelinga, kumelinga, žindanti kumeliuką, dirbanti, nedirbanti. Visais šiais atvejais kumelės šėrimo normos skirtingos. Visuomet reikia siekti kumelės kūno būklę ir padidinti arba sumažinti pašaro davinį.
Jeigu veislinė kumelė nėra kumelinga ir naudojama darbui vietoje darbinio arklio, vis tiek šeriama kitaip nei darbiniai arkliai. Veislinė kumelė daug brangesnė už darbinį arklį, todėl visi nors tiek kenksmingi arklio sveikatai pašarai turi būti pašalinti iš veislinės kumelės raciono (pvz., paplėkęs šienas, sugedęs arba pašalęs silosas, apgedę, žemėti šakniavaisiai, bulvės, ropės).
Gailėti pašaro kumelingai kumelei – vadinasi. Skriausti ne tik kumelę, ne tik būsimą kumeliuką, bet ir mažinti kumelės pieningumą apsikumeliavus. Tačiau per daug nupenėti kumelę irgi negerai. Kumelinga kumelė turi būti gerai įmitusi, bet nelabai riebi.
Kumelių sukergimo ir apvaisinimo sėkmė priklauso nuo tinkamo jų paruošimo. Svarbiausios kumelių nesusikergimo priežastys yra nepilnavertis šėrimas, blogas įmitimas, arba atvirkščiai, per dau didelis nutukimas, laikymas tamsiuose tvartuose be darbo ir mociono arba per daug sunkus varginantis darbas, taip pat įvairios lytinių organų ligos.
Kai šėrimas nepakankamas bei nepilnavertis, dažnai sutrinka lytinių ląstelių vystimasis, kumelė ilgai neruroja, o kai ateina ruja, ji labai užsitęsia – 10 – 15 dienų. Rujos požymiai būna neryškūs. Tokios kumelės sunkiai apsivaisina, daug kartų tenka kartoti kergima.
Racionai turi būti sudaromi iš įvairių pašarų;
• ankštinių – varpinių šieno;
• kelių rūšių koncentruotųjų pašarų;
• sultingųjų pašarų.
J.Petraitis nurodo tokią šėrimo normas (1 lentelė)
1 lentelė Gruzdžių žirgino arklių šėrimo normos
Lytis
Žiemos metu
Ganykloje avižų, kg
Avižų, kg
Morkų, kg
Šieno, kg
Kumelės
2.0
-
10
2.0
Žindama kumelė
3.0
5.0
10
2.0
J. Petraitis pažymi, kad čia pateiktos oficialios normos. Kurios tenkina tik 65 – 70 % reikiamo baltymo kiekio. Todėl nuo jų būdavo nukrypstama ir stengiamesi duoti kuo įvairesnių pašarų bei priedų. Žirgyne arkliai visuomet turėdavo druskos, kreidos. Į pašarus būdavo pridedama kraujo arba mėsos miltų, išspaudų ir kt....
Šį darbą sudaro 4501 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!