Kiekviena valstybė, būdama organizuota politine bendruomene savo gyvybingumui išlaikyti ir pilnaverčiam funkcionavimui užtikrinti sukuria atitinkamą mechanizmą: tam tikrą valstybės valdžios ir valdymo institucijų sistemą, teismus, policiją, ginkluotąsias pajėgas ir t. t. Kad šitas gremėzdiškas ir sudėtingas aparatas, visa valstybės ūkio sistema galėtų normaliai funkcionuoti, kad būtų praktiškai realizuojami valstybės uždaviniai ir funkcijos, būtinos nemažos lėšos ir pastangos.
Valstybės vystymosi kelyje visa tai ilgainiui sąlygojo iždo, kaip valstybės finansinių išteklių, lėšų visumos susiformavimą. Šioms lėšoms kaupti valstybė sukuria atitinkamą specializuotų institucijų sistemą, visų pirma – bankus, mokesčių rinkėjų įstaigas, kurios, beje, atskirose šalyse vadinamos nevienodai. Šios įstaigos iš piliečių, įvairiausių ūkio subjektų bei organizacijų visokių mokesčių pavidalu surenka valstybei reikalingas lėšas, kurių pagrindu vėliau formuojamas biudžetas, kaip valstybės pajamų ir išlaidų atitinkama sąmata, kaip tam tikras valstybės ūkinės veiklos planas konkrečiam tarpsniui.
Kiekvienas demokratinės teisinės valstybės pilietis turi teisę žinoti, ar teisingai skaičiuojamos valstybės gaunamos pajamos, ar visi mokesčių mokėtojai laiku vykdo savo pareigas biudžetui, ar tiksliai ir, svarbiausiai, be nukrypimų bei remiantis galiojančiais įstatymais daromos išlaidos iš valstybės biudžeto. Taip pat labai svarbu turėti tikslių žinių, ar tikslingai, taupiai ir efektyviai naudojami valstybės finansai ir kiti materialiniai resursai, ar valdininkai nesavivaliauja, nepiktnaudžiauja jiems patikėtomis valstybės lėšomis, ar turtas nešvaistomas ir negrobstomas.
Visa tai objektyviai sąlygojo kontrolės, kaip valstybės vienos iš svarbiausių vidinių funkcijų, atsiradimo būtinumą. Tik veiksminga ir gerai organizuota kontrolė gali priešintis minėtiems negatyviems reiškiniams. Todėl kontrolė (dažniausia ji vadinama ekonomine ar finansine kontrole) yra objektyviai būtina kiekvienai valstybei.
1926m. prof. V. Jurgutis rašė, kad pirmosios centralizuotos finansų kontrolės institucijos sukūrimo garbė priklauso Egipto ir Sicilijos arabams. Pradžioje kontrolė buvo lyg ir pagalbinė priemonė, padedanti apsisaugoti nuo blogų tarnų ir nuo iždo vagių. Tačiau ilgainiui ekonominė ir finansinė kontrolė įgijo socialinę reikšmę. Plėtojantis visuomeniniam ūkiui, vystantis valstybei ir teisei, formavosi, nors ir lėtai, pirmosios valstybinės kontrolės užuomazgos, kurių atsiradimą objektyviai sąlygojo, be kita...
Šį darbą sudaro 2144 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!