Veikliųjų medžiagų būna visose augalo dalyse, tačiau renkamos dažniausiai tos, kuriose gausiausiai jų yra. Todėl norint rinkti vaistinę žaliavą, būtina pažinti augalus, jų augimvietes, žinoti didžiausią veikliųjų medžiagų susikaupimo vietą augale, taip pat laikotarpį, kada daugiausia jų susikaupia.
Vaistinė žaliava renkama sausą ir giedrą dieną. Joje neturi būti kitų augalų priemaišų, sugedusių lapų, stiebų, šaknų. Dažniausiai lapai turi būti atskirti nuo stiebų, o stiebai - nuo šakniastiebių. Ne visada ir ne visose augalo vystymosi fazėse yra vienodas veikliųjų medžiagų kiekis, todėl skirtingi augalai turėtų būti renkami pagal augalų aprašymo nuorodas. Kai kurių augalų lapuose daugiausia glikozidų būna dienos pabaigoje, todėl surinkta medžiaga turi būti tuojau pat džiovinama, kad per naktį žaliojoje masėje nesuskiltų veikliosios medžiagos. Žolinė masė turi būti tuoj pat išsklaidoma ir apvytinama. Netinka sukaitusi bei sušutusi žaliava.
Kai kurių augalų lapai gali būti renkami su šakutėmis, tačiau vėliau jos pašalinamos. Tinkamiausia džiovinti džiovyklose, gerai ventiliuojamose patalpose su skardiniu stogu. Netinka džiovinti saulėje. Vaistinė medžiaga laikoma nesusmulkinta specialiuose popieriniuose maišuose ar stiklainiuose sausoje tamsioje patalpoje.
Žiedai renkami masinio žydėjimo metu. Atrenkami stori stiebai, sugedusios ir nuodingos žolės, šaknys bei šakniastiebiai.
Pumpurai renkami pavasarį prieš skleidžiantis. Beržo pumpurai gali būti renkami su šakutėmis, o išdžiūvę nubraukiami.
Žievė renkama pavasarį intensyvaus sakotakio metu, tada ji lengvai lupasi. Žievė neturi būti suskilusi, sukamštėjusi.
Vaisiai ir sėklos renkamos prinokusios, tačiau nepernokusios.
Šaknys ir šakniastiebiai kasami rudenį arba anksti pavasarį. Nuvalomos žemės, pašalinamos supuvusios dalys, šaknys nuplaunamos šaltu vandeniu. Stambūs šakniastiebiai smulkinami 5-10 cm ilgio.
Stipriai veikianti arba nuodinga žaliava laikoma specialiose spintose, etiketėse nurodomos dozės ir perspėjama apie nuodingumą.
Vaistinė žaliava turi būti laikoma sausoje, tamsioje patalpoje arba taroje.
Priklausomai nuo vaistų veikimo specifikos, vartojimo būdo, organizmo įsisavinimo laipsniškumo ir kitųpriežasčių iš įvairių vaistinių augalų bei jų veikliuju medžiagų gaminami įvairių formų vaistai. Tai milteliai, košelės, mikstūros, ištraukos, nuovirai, emulsijos:
Milteliai gaminami susmulkinus išdžiovintą žolę, lapus, šaknis bei šakniastiebius, žievę ir kt. Milteliai gali...
Šį darbą sudaro 4731 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Kiti darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!