Utilitarizmas - etikos teorija, teigiamas poelgio pasekmes laikanti jo dorumo kriterijumi.( Tarptautinių žodžių žodynas. Vyriausioji enciklopedijų redakcija, Vilnius 1985, p. 507.) Utilitarinė filosofija tiria moralinio jausmo prigimtį. Bendriausia prasme utilitarizmo etika, spręsdama klausimą, kaip žmogus turi pasielgti, formuluoja tokį moralaus elgesio kriterijų: poelgis (veiksmas) laikomas geru, jeigu iš jo turi naudos kuo didesnis žmonių skaičius. Utilitarizmo formulė – didžiausias laimės kiekis didžiausiam žmonių skaičiui (Utilitarizmas dar vadinamas didžiosios laimės principu) – kurią suformulavo italų teisininkas Cesare Beccaria, o itin išpopuliarino, bei pirmąjį kartą tiksliai suformulavo anglų filosofas ir socialinių reformų diegėjas Jeremy Benthamas. Millo “Utilitarizme” gauna naują interpretaciją. Savo teorijoje Millas įveda malonumų – utilitaristinės laimės pagrindo – hierarchiją. Šiandien Milo „Utilitarizmas“ dažniausiai skaitomas utilitarizmo tema veikalas.
Nesvarbu, kokią etikos teoriją pasirinktume, poelgio dorumas ar nedorumas visuomet bus kildinamas iš pačio poelgio prigimties, arba poelgio sukeltuose padariniuose. Kalbėdami apie pirmąjį atvejį, galime teigti, kad tokie poelgiai kaip vagystė ar žmogžudystė yra nedori iš principo, nepaisant jokių tolimesnių pasekmių,kurias ji gali sukelti.Kalbant apie antrąjį atvejį, galime teigti priešingai, jog šie poelgiai yra nedori būtent dėl to, kad sukelia tam tikras blogas ar nepageidautinas pasekmes. Nors antrosios pažiūros šalininkai ir nesutaria dėl to, kurios konkrečios pasekmės yra pageidautinos ir nepageidautinos, vis dėlto labiausiai paplitusi nuomonė, atrodo, yra ta, kad šie bruožai yra tiesiogiai susiję su žmogaus laime. Iš visų į pasekmes orientuotų teorijų daugiausiai įtakos turi ta, kuri teigia, kad iš visų galimų poelgių mes turėtume rinktis tuos, kurie suteikia daugiausiai laimės, arba mažiausiai nelaimės, daugiausiai žmonių. Principas, kurio laikydamiesi mes visuomet turėtume elgtis tokiu būdu (atsižvelgdami tiek į trumpalaikes, tiek į ilgalaikes savo poelgių pasekmes, ir kitų asmenų laimę laikydami lygiaverte savo pačių laimei), žinomas kaip utilitarizmas.
Visi filosofai, kurie laikėsi naudos teorijos, turėjo mintyje ne kažką atskira nuo malonumo jausmo, o patį malonumą kartu su skausmo nebuvimu.Tačiau naudingumą ne priešino tam, kas...
Šį darbą sudaro 1558 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!