Pagal saugomų teritorijų ir objektų teritorijų tinklą dažniausiai sprendžiame apie konkrečios šalies gamtosaugos lygį. Todėl paprastai stengiamasi turėti daug ir įvairios paskirties saugomų plotų, gamtos objektų.
Lietuvos Respublikos saugomų teritorijų sistema yra skirta gamtos ir kultūros paveldui, kraštovaizdžio ir biologinei įvairovei, ekologinei pusiausvyrai, genetiniam fondui išsaugoti bei gamtos ištekliams atkurti.
Saugomų teritorijų (rezervatų ir draustinių, nacionalinių ir regioninių parkų) plotas Lietuvoje nuolat didėja. Per pastaruosius tris metus jis išaugo nuo 754 tūkst.ha iki 786 tūkst.ha ir sudarė 12% visos šalies teritorijos.
Nacionalinių parkų yra 5, regioninių parkų - 30, savivaldybių draustinių - 101, saugomų kraštovaizdžio objektų - 662.
Utenos regione gausu saugomų teritorijų ir gamtos objektų. Darbe pateiksiu apie šiame regione saugomus draustinius, Aukštaitijos Nacionalinį parką, Labanoro regioninį parką, dvarų parkus bei saugomus gamtos objektus.
Gamta. Utenos rajonas – aukštumų, kalvų ir kalnelių bei tankių miškų ir vaizdingų ežerų kraštas, išsidėstęs Baltijos kalvyno Aukštaičių aukštumos šiaurvakarinėje dalyje, Šventosios baseine. Etnografiškai jis priklauso Rytų Aukštaitijai, o administracine tvarka – Utenos apskričiai. Aplink jį yra kitos gretimos šešios administracinės teritorijos – Rokiškio, Ignalinos, Molėtų, Anykščių, Zarasų ir Švenčionių rajonai. Utenos rajono plotas – 1229 km². Jis yra mažesnis už vidutinį šalies rajonų plotą (2,1 proc.) ir užima 1,9 proc. Lietuvos teritorijos.
Reljefas. Rajono reljefas labai įvairus ir nevienalytis. Abipus Šventosios plyti plynaukštė, o pietrytinėje Tauragnų seniūnijos dalyje kraštovaizdis kalvotas, dėl to labai įspūdingas. Aukščiausia rajono vieta – net 246 m virš jūros lygio – Piliakalnio kalnas. Šiek tiek žemesnis už jį – 237 m – Klykių kalnas, o dar žemesnis – 235 m – Kaboriškių kalnas. Žemiausia vieta tėra vos 88 m virš jūros lygio. Geologinio pamato nuosėdinių uolienų paviršius, slūgsantis apie 60 m virš jūros lygio, sudarytas iš devono smėlių. Įvairų, sudėtingą ir vieną įspūdingiausių Lietuvoje rajono reljefą lėmė aktyvi paskutiniojo ledyno veikla. Ledynai geologinį pamatą užklojo apie 100 m storio ledyninių nuogulų – smėlio, žvyro ir...
Šį darbą sudaro 3174 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!