Tarptautinė prekyba arba prekyba tarp valstybių turi kelis išskirtinius aspektus. Pirmiausia, tai skirtingas mobilumas – resursų mobilumas tarp valstybių yra žymiai mažesnis nei jų teritorijoje (viduje). Darbuotojų persikėlimo į kitą valstybę laisvę riboja migracijos įstatymai, nekalbant jau apie kalbos ir kultūros barjerus. Realaus kapitalo migraciją tarp šalių riboja skirtingos mokesčių sistemos, skirtingas valstybinis reguliavimas, skirtinga verslininkų patirtis ir kiti įstatyminiai barjerai. Antras aspektas – tai skirtinga valiuta. Trečias aspektas – politika. Valstybių politika dažnai lemia vienokį ar kitokį tarptautinės prekybos pasiskirstymą, kontrolė žymiai skiriasi nuo taikomos vidaus rinkoje.
Tarptautinė prekyba yra priemonė, kurios dėka valstybės gali specializuotis, didinti resursų našumą, t. y. didinti bendrą gamybos apimtį. Suverenios valstybės gali pelnyti specializuodamosi tuose produktuose, kuriuos gali pagaminti su didžaiusiu santykiniu pranašumu ir pirkdamos tuos, kurių negali efektyviai gaminti.
Visas šias tarptautinės prekybos teorijas aptarsime šiame darbe, išnagrinėsime jas išsamiau pateikiant pavyzdžius ir suformuluosime išvadas.
1. TARPTAUTINĖS PREKYBOS APŽVALGA
Tarptautinės prekybos augimo fone pasaulinė gamyba per paskutinį dešimtmetį atrodo auganti labai lėtai. Tad tarptautinė prekyba darosi vis svarbesne sudėtine daugumo šalių ekonomikos dalimi.
1997
2000
2002
Pasaulio gamybos mastas
2.2
2.3
3.7
Prekyba
4.6
2.4
6.3
Pramonės šalių (JAV, ES ir Japonijos) gamybos mastas
2.4
1.2
2.6
Eksportas
5.8
0.4
4.4
Jaunųjų šalių gamybos mastas
3.7
6.1
5.8
Eksportas
6.2
8.6
9.2
1 pav.
1 lentelėje pateikiami svarbiausi statistikos duomenys, kurie parodo tarptautinės prekybos augimo svrbą visame pasaulyje. Visais atvejais, išskyrus 2002 m., stiprios ekonomios šalių prekybos augimas matuojamas eksporto mastu, pranoko produkcijos augimą. Eksportas, vadinasi, darosi vis svarbesne sudėtine šalių produkcijos dalimi. Tai tinka tik stiprios ekonomikos, ir jaunoms šalims.
Galima suminėti nemaža ypatybių, kad susidarytume pasaulio prekybos vaizdą. Pirmiausia, kaip parodyta 1 lentelėje, prekyba auga greičiau negu gamyba. Antra, plačiau prekiauja tarpusavyje stiprios ekonomikos šalys, nors ši spraga gali ilgainiui išnykti. Trečia, pramonės šakų tarpusavio prekyba aprėpia didžiausią prekybos prieauglio dalį.
2. SANTYKINIO PRANAŠUMO TEORIJA
Ši teorija padeda rasti atsakymą į tris klausimų grupes: pirma, kodėl valstybės prekiauja, kas į kokią šalį ką eksportuoja ir už kokią kainą, kokios šalys kokias prekes turi gaminti norint pelningai...
Šį darbą sudaro 6251 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!