Liberalizmas – politinė ideologija, reikalaujanti valstybės vaidmens apribojimo, žmogaus pažiūrų ir verslo laisvės.
• Liberalizmo politinė doktrina iškilo ir vystėsi kaip reakcija į ekonominės veiklos suvaržymus, luominį žmonių skirstymą ir absoliutinę monarchų valdžią.
• Svarbiausia vertybė- laisvė ( susieta su atsakomybe). Savo laisve žmogus negali riboti kito žmogaus laisvės, todėl jų santykius nustato teisė.
• Svarbiausias liberalų politinis tikslas- sukurti tokią valstybės santvarką, kuri garantuotų kuo didesnę individo laisvę ir visuomenės saugumą. Pasisakė už žodžio, spaudos, susirinkimų, sąžinės laisvę, rinkimų teisės išplėtimą bei privačios nuosavybės neliečiamybę. Liberalai teigė, kad visi žmonės iš prigimties yra lygūs, todėl ir jų teisės valstybėje turi būti lygios.
• Ekonominio liberalizmo teoretikai teigė, kad harmoningą ekonomikos vystymąsi garantuoja verslo laisvė ir konkurencija. Valstybės valdžios įtaka ekonomikai turėtų būti kuo menkesnė, jai nederėtų kištis į ūkio valdymą.
• Svarbiausias valstybės vaidmuo –būti „Piliečių ramybės ir rimties sargu“: rūpintis tvarka, karinėmis pajėgomis, gynyba.
Konservatizmas- politinė ideologija, pasisakanti už senosios tvarkos išsaugojimą, žmonių nusistovėjusių tarpusavio ryšių puoselėjimą, tradicijų laikymąsi.
• Pagrindinės vertybės: moralinės normos, hierarchija, tvarka, tradicijos, šeima.
• Susiformavo iš Prancūzijos Didžiosios revoliucijos kritikos ir priešpriešos liberalizmui.
• Konservatorių supratimu, bet kokie revoliuciniai pokyčiai kelia grėsmę visuomenei ir moralei. Anot jų, visuomenės permainos turi būti evoliucinės, nepažeidžiančios nusistovėjusių gyvenimo normų.
• Pasisakė už hierarchinės visuomenės išsaugojimą. Visuomenės gyvenimo pagrindu laikyta: religijos autoritetas, pagarba tradicijoms, privačios nuosavybės neliečiamumas ir šeima. Pagarba autoritetui turėjo užkirsti kelią chaosui, o pagrindines vertybes turi saugoti stipri valstybės valdžia.
Socializmas- ideologija, pasisakanti už žmonių socialinę lygybę ir teisingumą, turto perskirstymą neturtingųjų naudai
Socializmo susiformavimą XIX a. paskatino pramonės perversmas. Iškilo problema, kaip panaikinti darbininkų ir neturtingųjų sluoksnių skurdą.
Viena svarbiausių socialistų idėjų – žmonių lygybė. Socialistai teigė, kad visi žmonės turi naudotis ne tik lygiomis galimybėmis, bet ir gauti vienodą išsilavinimą, aprūpinimą, tokias pačias gyvenimo sąlygas.
Socialistai manė: jeigu darbininkai bus solidarūs, vieningi, kartu kovos už savo teises, sukels revoliucijas ir šias problemas išspręs. XIX a. pr....
Šį darbą sudaro 698 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!