1) Kalbos priemonių konkurencija. Variantai.
Pasak Čekų kalbininko M. Jelineko, konkurentai yra kalbos priemonės, kalbėjimo akte reiškiančios tą patį kalbinio bendravimo ketinimą, todėl galinčios viena kitą pakeisti. Konkurentai turi semantinių, emocinių ar stilistinių skirtumų, bet jie nėra tokie dideli, kad trukdytų įgyvendinti tą patį ketinimą. Tarp savęs konkuruoja įvairūs kalbos vienetai: žodžiai ir jų formos, sintaksinės konstrukcijos. Šnekoje, tekste svarbiausias konkurencijos vienetas yra sakinys. Pvz.: su draudimą reiškiančiu skatinamuoju sakiniu Nesikalbėkit! konkuruoja retorinis klausimas Kas čia taip kalbasi?!, įsakomas bei nekantrus konstatavimas Niekas nesikalba!, perkeltinės prasmės grasinamieji pasakymai Pasikalbėkit dar man!, nepilnasis sakinys Be kalbų! ir kt. Būdingi konkurentų aibių nariai yra variantai, sinonimai ir figūros.
Variantas – kalbos vieneto atmaina, kitas tos pačios reikšmės pavidalas. Pvz.: Dgs.V. sūnūs tarminis variantas yra forma sūnai. Vieni variantai yra norminiai, gretiminiai plg.: kalbėti – kalbėt, kiti nenorminiai: tarminiai pvz.: kaima (kaimas); žargoniniai, pvz.: stipkė (stipendija). Žodžio variantai – to paties žodžio kitas pavidalas: fonetinis aketė – eketė; akcentinis ašaróti – ãšaroti; darybinis storapilvis – storapilvis. Žodžių formų variantų yra darybinių rašąs – rašantis ir kaitybinių rudens – rudenio. Variantai padeda lanksčiau ir įvairiau reikšti mintį ir santykį su jos turiniu. Gretiminiai variantai daugiau vartojami buitinėje ir meninėje kalboje, mažiau publicistikoje. Grožinėje literatūroje jie turi specialią paskirtį: eina charakterizavimo, vietos kolorito priemone, poezijoje vartojami ritmo, rimo ir kitais sumetimais.
2) Sinonimų sąvoka ir skirstymas.
Sinonimai – artimos arba tos pačios reikšmės kalbos vienetai. Sinonimiški žodžiai vadinasi leksiniai sinonimai (pvz.: kalba ir šneka; dirbti ir triūsti), sinonimiški to paties žodžio dariniai – darybiniai sinonimai (pvz.: griežėjas – griežikas; sūpynės - sūpuoklės), sinonimiški frazeologizmai (pvz.: nosį riesti – didžiu neštis – gurklį pūsti), sinonimiškos gramatinės formos – morfologiniai sinonimai (pvz.: Kuo skundžiatės? – Kuo skundžiamės?), sinonimiškos sintaksinės konstrukcijos – sintaksiniai sinonimai (pvz.: Tu nesuprasi – Ne tau suprasti – Ar tau suprasti?!). Du sinonimiški kalbos vienetai sudaro sinonimų porą,...
Šį darbą sudaro 3686 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!